HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. május 18.
//
Erik névnap

Elsüllyesztették a hajókat, így menekültek meg

2025. március 30. 18:00
Veol.hu
Nyolcvan évvel ezelőtt a Balaton két hajóját életük kockáztatása árán mentették meg hős hajósok. A háború áldozata lett volna különben a Tünde és a Kelén.

Révfülöpön a 80 évvel ezelőtti eseményeket elevenítették fel az emlékezés résztvevői szombaton. A háború nem kímélte a balatoni hajókat sem, parancs érkezett a megsemmisítésükre.A háború nem kímélte a balatoni hajókat sem, parancs érkezett a megsemmisítésükre. Navracsics Tibor és Kondor Géza a révfülöpi megemlékezésen Fotó: Nagy Lajos / Napló

Megmenekültek a háború pusztításától

A Kelén és Tünde nevű hajók elsüllyesztésének 80. évfordulója alkalmából rendeztek ünnepséget a révfülöpi kikötőben. A ma is személyszállításra szolgáló két hajó fogadására az esős idő ellenére is sokan érkeztek a mólóra, majd a szabadtéri színpadnál folytatódott az emlékezés. 

Török Péter, az MCC-kikötő vezetője köszöntőjét követően Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter mondott ünnepi beszédet. 

– Amikor vészhelyzetről, háborúról tanulunk a történelemkönyvekből, akkor általában nagy államférfiakról, hadműveletekről van szó. De ami a történelemkönyvekből kimarad, az nem biztos, hogy a történelemből is kimarad. Hiszen a nagy események sem történhettek volna meg apró mozaikkockák nélkül, amelyek az adott kor minden eseményét tükrözik. Így vagyunk a 80 évvel ezelőtti eseménnyel is itt, Révfülöpön és az ország más pontjain, ahol egymást érik a megemlékezések, amelyek a nyolc évtizeddel ezelőtti napokat idézik. Az volt az az időszak, amikor végigsöpört az országon a második világháború. A mai napig kénytelenek vagyunk számon tartani a pusztulást és annak következményeit, amelyeket a magyar társadalom elszenvedett. A helyi közösségek próbálták kimenteni a háború örvényéből, amit csak lehetett, hiszen azzal, hogy a bátor révfülöpiek ezt a két hajót elsüllyesztették, megmentették azokat. Nem engedték, hogy nőjön a veszteség. A Kelén és a Tünde megmentése jelképezte a békés élet megmentését, a javak megőrzését és azt, hogy a Balaton 1945-ben nem fejezte be küldetését. Tisztelet a bátor embereknek és a jövőbe vetett hitnek, amely mindennap a reményt táplálja, hogy lesz még a jövőben jobb is – mondta a miniszter. 

– Veigl Gábor, a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy a mai zivatar semmi ahhoz képest, amit elődeink 80 évvel ezelőtt átéltek. 
– Nagyjából száz évvel az első balatoni gőzhajó elindulása után zivataros időszak köszöntött azokra, akik a háború napjait élték. 1945 márciusában komoly dilemma előtt álltak hajósaink, hogy miként mentsék meg szeretett hajóikat. Az elsüllyesztés ötlete drasztikusnak tűnt, de az élet őket igazolta. A hajók 1946-ban az elsőkként tértek vissza a Balatonra, a forgalomba. Ez a hőstett elképzelhetetlen számunkra. A balatoni hajósok élete ma már könnyebb, de számukra most is olyan fontos a hajójuk, hogy az arról való gondoskodást sokszor még a családjuk elé is helyezik. A hajózás egy életforma, amely ma már nagyon ritka dolog. Emlékeznünk kell a hajók megmentőire, a Balaton legrégebbi működő hajója, a 134 éves Kelén és a hamarosan 100. születésnapját ünneplő Tünde megmentőire. Büszkék vagyunk rá, hogy ez a két hajó és a nosztalgiaflotta többi tagja, a Helka, a Csobánc, a Csongor és a Jókai mai napig tagja a flottának és keresik őket a vendégek – mondta a társaság vezérigazgatója, és hangsúlyozta a kikötők, épületek megőrzésének fontosságát, amely a révfülöpiek számára is elsődleges. 

Kondor Géza polgármester megköszönte a szervezőknek, hogy nem feledkeztek el az évfordulóról. Hálával szólt a balatonboglári küldöttségről, amelynek tagjai mindig megerősítik a tényt, hogy a Balaton nem elválasztja, hanem összeköti a két települést. 
– Gyerekkoromban nagy dolog volt, amikor a szüleinkkel áthajózhattunk Boglárra, ahol alacsony volt a víz. Felsétáltunk a gömbkilátóhoz, és egy álom volt az utazás a Kelénnel vagy Tündével a tavon – emlékezett Kondor Géza. Reményét fejezte ki, hogy még sok közös programjuk lesz a révfülöpieknek a bogláriakkal, például a galéria avatása hamarosan. 
Miklós Tamás történész a 80 évvel ezelőtti eseményeket elevenítette fel.  
– A Balaton megerősítése, a hajózóutak elzárása, a part menti szakaszok aknásítása folyt abban az időben. 1944 december elején valamennyi balatoni hajót behívták hadi szolgálatra. 1945 márciusában parancs született a balatoni járművek felrobbantására, így lett füredi kikötő a hajók tragikus temetője. Március 26-án ott először a Csobánc hajót robbantották fel, majd a többit. Elsüllyesztették a Balatoni Hajózási Részvénytársaság négy csavargőzösét, öt dízelmotoros hajóját, kilenc kisebb motorosát, két kompot, hat vastestű és egy fából készült uszályt. A Balatoni Halászati Rt. úszó, vontató gőzöseit, motorhajókat, úszó járműveket is. A 325 utast befogadó Kelén gőzhajó és a Tünde motoros személyhajó néhány uszállyal a révfülöpi kikötőben várt szomorú sorsára. Amikor a hajósok megtudták, hogy a hajók fel lesznek robbantva, kinyitották a fenékcsapokat, és éjszaka titokban elsüllyesztették azokat, miután a már fedélzetükön levő robbanóanyagot néhány hajós élete kockáztatásával kihordta. 
A hajók nem károsodtak, kiemelésük, javításuk után rövidesen forgalomba állították azokat. Igazi hőstett volt, amit a hajósok tettek. A munkában 

Zsoldos Péter, 

Móri István, 

Szabó Péter, 

Fejes Gábor, 

Bozóki Rezső, 

Nagy György, 

Széll Károly vett részt, 

de felmerült még 

Ács Imre, 

Borbély Géza, 

Bozzay István, 

Gulyás László, 

Somogyi Gyula, 

Pál Lajos neve is. 

Életük és hivatásuk volt a hajós mesterség, részt vettek a kiemelésben is. Az utókor nem felejtette el a hajók megmentőinek cselekedetét, emléktábla őrzi azt a révfülöpi kikötőben – mondta Miklós Tamás. 
Az ünnepség koszorúzással, az egykori hajósok emléke előtti főhajtással, közös hajózással folytatódott. Az emléknapot a Tapolcai Ifjúsági Fúvószenekar műsora színesítette. 
Megemlékezés Révfülöpön  Fotók: Nagy Lajos/Napló

Tóth B. Zsuzsa

További cikkek

Nemmel szavaznak Ukrajna európai uniós csatlakozására
Nemmel szavaznak Ukrajna európai uniós csatlakozására
A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazással kapcsolatos sajtótájékoztatót tartott Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Ovádi Péter országgyűlési képviselő, Kovács Zoltán országgyűlési képviselő és Kontrát Károly országgyűlési képviselő.
Jól hasznosítják Ajkán az uniós forrásokat
Jól hasznosítják Ajkán az uniós forrásokat
Ünnepélyes keretek között átadták az Ajka, élhető város programnak köszönhetően megújult Városligetet.
Navracsics Tibor: A fiatalok lakáshoz jutása az igazán fontos cél
Navracsics Tibor: A fiatalok lakáshoz jutása az igazán fontos cél
Navracsics Tibor videointerjút adott az Ajkai Szónak, amelyben azt mondta, hogy a települések identitásvédelmi törvénye sokkal inkább segítheti a fiatalok lakáshoz jutását, mintsem fenyeget az ingatlantulajdonosok vagyonvesztésével. A területfejlesztési és közigazgatási miniszter arról is beszélt, hogy Ukrajna uniós csatlakoztatása olyan vállalás az Unió részéről, amelyre a közösség költségvetése nincs felkészülve.
Túl nagy árat fizetnénk a korai csatlakozással
Túl nagy árat fizetnénk a korai csatlakozással
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, országgyűlési képviselő és Czunyiné Bertalan Judit területfejlesztésért felelős államtitkár, országgyűlési képviselő a Voks 2025 Országjárás következő állomásán Tapolcán tartott fórumot. A Hotel Gabriella előtt lapunknak is beszámoltak arról, milyen következményekkel járhat, ha Ukrajna idő előtt csatlakozik az Európai Unióhoz.
Navracsics: Óriási változás jöhet az ingatlan adásvételeknél, a Balaton és a főváros környéke is érintett
Navracsics: Óriási változás jöhet az ingatlan adásvételeknél, a Balaton és a főváros környéke is érintett
A közösségi értékvédelmi konzultáció során öt olyan lehetőség körvonalazódik, amely megoldást jelenthet a települések védelme érdekében - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter az M1 csatorna csütörtök reggeli műsorában.