HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. április 6.
//
Vilmos, Bíborka névnap

A tavasz végzetes is lehet házi kedvenceink számára

A tavasz lassanként megérkezik, ideje gondolnunk házi kedvenceink védelmére. Az időjárás kedvezőbbre fordulásával egyre több a kullancs, és a férgek illetve peték is elszaporodnak.

A tavaszi időjárás előcsalogatja a parazitákat, amelyek nemcsak ránk, hanem házi kedvenceinkre is veszélyesek. A férgek, peték a véráramba kerülnek, és szervezetben eljutnak így a szívbe, agyba, tüdőbe.A kullancsok, férgek, peték tavasszal fokozott veszélyt jelentenek – mondja Varga Ottó állatorvos Fotó: archív

A tavasz veszélyei: kullancsok, férgek és peték

Varga Ottó badacsonytomaji állatorvos vallja, hogy akinek kutyája, macskája van, a tavaszi időszaktól mindenképpen védekeznie kell a paraziták, kullancsok, bolhák ellen. 

– Ahogy melegszik az idő, egyre intenzívebb lesz a kullancsok megjelenése. Azok olyan fertőző betegségeket okozhatnak, amelyek bár gyógyíthatók, de akár végzetesek is lehetnek. Praktikus tehát a megelőzés. Az utóbbi időben reflektorfénybe került a szívférgesség is, amely a déli országokból jött felénk, folyamatosan terjed északi irányba. Ezen a vidéken ritkán lehetett találni eddig szívférges kutyákat, de ha valaki gyanakszik, tesztet végezve megtudhatja, hogy szenved-e ilyen betegségben a kutya. Elsősorban olyan kutyákban találták meg a kollégáim eddig a betegséget, amelyek déli vármegyékből, Szeged, Pécs környékéről érkeztek. Mindenképpen fontos a szívféreg elleni szűrés is. Vannak olyan tablettás gyógyszerek és injekciók is, amelyek megbízhatóan védenek ez ellen. Kapható már olyan injekció is, amely egyéves védelmet nyújt. A legtöbb állatorvosi rendelőben ezek a készítmények készleten vannak. Bolha, kullancs ellen nyakörvet is használhatunk, de én nem vagyok a híve annak, mert ha laza, akkor nem használ, ha túl szoros, akkor piszkos lesz, és a faggyúrétegen át már nem tud kijutni a hatóanyag a felületre, hogy távol tartsa a kullancsokat, bolhákat. Amellett a nyakörv beleakadhat valamibe. A tablettás készítmények véleményem szerint praktikusabbak – osztotta meg tapasztalatait Varga Ottó.  

– Oda kell figyelni a belső férgesség lehetőségére is. Amikor egy kis kutya, vagy macska kerül a család tulajdonába, azt rendszeresen féregteleníteni kell. Az állatorvosi protokoll az, hogy már négy-hat hetes korban célszerű féregtelenítőt adni a kölyökkutyának. Hathetesen már megkaphatja az első védőoltást, majd két-három hetente a többi oltást. Ilyenkor mindig szoktunk féregtelenítőt is adni. A felnőtt kutyáknak azt évente egyszer vagy kétszer kell adni, akkor, amikor az éves, veszettség elleni védőoltást megkapja. Érdemes odafigyelni erre. Nem az jelenti a veszélyt, hogy a féreg az emberben is kifejlődik, hanem az, hogy a peték a véráramba jutnak, és szervezetben eljutnak így a szívbe, agyba, tüdőbe. A szervezet megpróbálja lokalizálni, kötőszövetes burkot hoz létre, majd általában ez berakódik. Legtöbbször csak egy meszes gócot lehet látni például a tüdőszűrésen. Az lehet, hogy egy parazitafertőzés eredménye. Az agyban és a szemben, a retinán is kialakulhatnak ilyen gócok, ezek komoly egészségügyi gondokat okoznak – magyarázza az orvos. Hozzáteszi, hogy amikor az ember a földről vesz fel gyümölcsöt, zöldséget, azt mindig alaposan meg kell mosni, mert például féregpeték vagy baktériumok lehetnek rajta, és azok súlyos betegségeket okozhatnak. A fáról levett gyümölcsöt felesleges megmosni.

Tóth B. Zsuzsa