HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. május 21.
//
Konstantin névnap

Ez már nem tréfa: bemutatjuk a vármegye Tigrisét!

2025. április 5. 7:41
Veol.hu
Nem sokan mondhatják el magukról, hogy egy Tigris harckocsi tulajdonosai. Vitárusi György, a 8. Harckocsiezred Katonai Hagyományőrző Egyesület tapolcai elnöke mesélt szerkesztőségünknek a tankokról.

A Tigris harckocsi a második világháború egyik leghíresebb tankja volt. Gyakorlatilag nem a harckocsi műszaki megoldásai, hanem a benne ülő személyzet és a képzettségük, ami legendássá tette, illetve a benne található ágyú. Ennek a története Heinz Guderianig, aki a páncélos csaták megálmodója volt vezethető vissza. Az első világháború hadifogságában ülve megírta az Achtung – Panzer! című könyvet, amiben nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a harctéren gyalogos gyalogos ellen, harckocsi harckocsi ellen megy. A tankokba olyan ágyút szereltek, ami az ellenséges harckocsikat, amik több kilométerre voltak, könnyedén kilőtte.Vitárusi György Togris tankja, Admira Fotó: Vitárusi György

A harckocsi személyzetét mai kifejezéssel élve szimulátoros oktatással képezték. Ez azt jelentette, hogy a harckocsi belsejét megépítették egy csőváz keretre, ebben benne ültek a kezelő személyzet tagjai ugyanúgy, ahogyan majd a harckocsiban és mozgatták alattuk. Ezt ringatónak hívták. A mozgó harckocsit imitálva gyakorolniuk kellett a töltés kezelést és az irányítást. Később csináltak olyat is, amit lepkének hívtak, hogy a harckocsi ágyúba egy tökéletesen központosított géppuskacsövet belehúztak és a célokat lekicsinyítve, vagyis a lőszer röppályájának megfelelően lekicsinyítették és egy géppuskalőszerrel gyakorolták a célba lövés. Ezzel nem terhelték a környezetet, olcsóbban és korlátlan mennyiségben rendelkezésre álltak a lőszerek. Így, amikor kiértek a harctérre ugyanúgy célba találtak valós méretű harckocsilőszerrel, mint a gyakorlások során. 

A harckocsi nem volt kiforrott technológia, olyan műszaki megoldásokat alkalmaztak, amiket a németeken kívül soha senki nem. Az egyik nem kellően átgondolt dolog rajta az átlapolt futógörgő volt. Nem olyan volt, mint a többi tanknál, ahol a két kerék van egymás mellett és többi kerék a harckocsi hosszában helyezkedik el, hanem a Tigriseknél cikkcakk vonalban voltak. Ezen kívül a németek féltek a dízelmotoroktól, az 56 tonnás Tigris alulmotorizált szerkezetek volt. Lomha, de a vastag páncél védettsége legalább jól működött. Ezeknél függőleges volt a páncél, míg a szövetségeseknél döntött, vagyis ekvivalens páncélvastagságra esküdtek. Az 50 mm vastagságú páncél megdöntve 50 fokos szögben, az érkező lövedék már 100 mm vastagságú páncélon kell átjutni. 

A Tigris tankok sorsa

Tigrisből 1344 darab készült összesen, ezzel szemben a Szovjetunió csak a T-34-esből több mint 50 ezer darabot gyártott. A második világháború után maximum tíz darab múzeumokba és páncélos iskolákba kerültek oktatás céljából. A többi vagy megsemmisült a háborúban, vagy megsemmisítették a szövetségesek, vagy céltáblának használták a háború után. Egyetlen üzemképes Tigris van a világon Angliában a Bovingtoni Tank Museum-ban. Illetve néhány üzemképtelen szerte a világban. A reprodukcióknál méretiben hasonló és könnyen beszerezhető szovjet alvázra mintegy bundát, feladjuk a Tigris-felépítményt, így egy külsejében hasonló harckocsi jön létre. Ezeket filmforgatásokkor, hadi rendezvényeken szokták használni. Vitárusi Györgynek egy BLG-67 szovjet hídvető harckocsi alvázára építette fel a Tigrist. Szlovákiába és Csehországba voltak már vele rendezvényeken.

Viturási György szerint a balatoni Tigrisek legendájában nincs igazság. Számvéber Norber hadtörténészt idézte, aki szerint az összes létező harckocsiról tudják, hogy mi történt velük darabszám szerint, mivel ezeket a magyarok, németek, oroszok rögzítették. Saját Tigrisének az Admira nevet adta, mivel a német harckocsizók körében elterjedt volt egy babona, miszerint ha lányról vagy asszonyról nevezik el a tankot, akkor valószínűleg nem fogják kilőni. Ő a babonát folytatva lányáról, Vitárius Admiráról nevezte el. 

Szilas Lilla 

További cikkek

Országszerte ismert közéleti szereplő volt a Tapolcai Polgári Szalon vendége
Országszerte ismert közéleti szereplő volt a Tapolcai Polgári Szalon vendége
Folytatódott a Tapolcai Polgár Szalon. A rendezvénysorozat keretében ismét egy országosan ismert közéleti szereplőt látott vendégül Navracsics Tibor, a térség országgyűlési képviselője.
Vármegyei tűzoltók versenyeztek
Vármegyei tűzoltók versenyeztek
Szakmai versenyt tartottak a vármegye hivatásos tűzoltó-parancsnokságainak csapatai részvételével május tizennegyedikén. A tapolcai korábbi honvédlaktanya területén megrendezett megméretésen egyéni és csapatversenyben is díjazták a legjobbakat.
Döbbenet, mit találtak a rendőrök a dílernél - ebben a házban élt a férfi
Döbbenet, mit találtak a rendőrök a dílernél - ebben a házban élt a férfi
Több gyanúsítottat is előállítottak a rendőrök egy április 25-i hajnalban végrehajtott összehangolt akció során. A Balatonfüredi és a Tapolcai Rendőrkapitányság, valamint a vármegyei Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Alosztály munkatársai közösen csaptak le több tapolcai és környékbeli ingatlanra. Az egyik helyszínen kábítószert is találtak, a nyomozás azóta több szálon is bővült.
Túl nagy árat fizetnénk a korai csatlakozással
Túl nagy árat fizetnénk a korai csatlakozással
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, országgyűlési képviselő és Czunyiné Bertalan Judit területfejlesztésért felelős államtitkár, országgyűlési képviselő a Voks 2025 Országjárás következő állomásán Tapolcán tartott fórumot. A Hotel Gabriella előtt lapunknak is beszámoltak arról, milyen következményekkel járhat, ha Ukrajna idő előtt csatlakozik az Európai Unióhoz.
Nyuszifutás: együtt trappoltak kicsik és nagyok
Nyuszifutás: együtt trappoltak kicsik és nagyok
A Tapolcai Trappolók SE idén is megrendezte az ünnepi futóversenyt az Újtemetőnél. A húsvét ugyanis náluk már nem telhet el futás nélkül.