HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. április 18.
//
Andrea névnap

Már a Balatonban is kimutatták a mikroműanyagokat

2023. május 4. 11:19
MTI
A Balaton történetében először bizonyosodott be, hogy a tóban jelen vannak különféle mikroműanyagok, ráadásul gyógyszermaradványok is kötődhetnek hozzájuk - közölte a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szerdán az MTI-vel.

Azt írták, az ökoszisztémákban megjelenő mikroműanyag-terhelések az utóbbi évtizedben egyre nagyobb aggodalomra adnak okot, ezek a parányi polimerek ugyanis akut és krónikus hatásokat okozhatnak az algákban, illetve gerinctelen és gerinces szervezetekben is. Az is egyre nyilvánvalóbb - tették hozzá -, hogy a mikroműanyagok felületéhez emberi eredetű szennyező anyagok (például gyógyszermaradványok, policiklusos aromás szénhidrogének és növényvédőszerek hatóanyagai) is hozzákötődhetnek, és ez tovább erősítheti az anyagok toxikus hatását, valamint az élő szervezetekben és a táplálékláncban történő feldúsulását.

A közleményben a MATE és az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatóinak a Science of the Total Environment szaklapban közölt tanulmányára hivatkoztak, amely szerint a Balatonban lévő 50-100 mikrométeres (?m) mikroműanyagok bejuthatnak a nagy vízibolha tápcsatornájába.

A vizsgálatok során a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. szakemberei hétfajta polimertípust azonosítottak az 50-100 ?m mérettartományban, amelyek közül a polipropilén- és a polietilén-szemcsék voltak a leggyakoribbak. Típustól függetlenül 1000 literenként átlagosan 5,5 fordult elő belőlük, amely hasonló európai tavakban mért értékekhez.

Igazolni tudta a kutatócsoport azt is, hogy a polisztirol és a polietilén önmagában, illetve egyes fogamzásgátló-maradványokkal együtt viselkedési és biokémiai változásokat okoz a nagy vízibolha egyedeiben.

Az új eredmények és tapasztalatok alapján a MATE és az Eurofins Kft. szakemberei pályázati együttműködéssel olyan további antropogén eredetű mikroszennyezőket keresnek, amelyek vizes közegben bizonyíthatóan megkötődnek a mikroműanyagok felületén - olvasható az egyetem közleményében.

További cikkek

Március 15. mítoszai és a valóság
Március 15. mítoszai és a valóság
Petőfi biztosan elszavalta a Nemzeti dalt a Nemzeti Múzeum lépcsőjén? A forradalom tényleg vér nélkül ment végbe? Történelmi tévhitek: mi nem történt március 15-én?
A Salföldi Major is zárva tart
A Salföldi Major is zárva tart
A Salföldi Major nyitása eddig is kétséges volt, de most már hivatalos: március 15-én még nem nyitnak ki.
Navracsics: Óriási változás jöhet az ingatlan adásvételeknél, a Balaton és a főváros környéke is érintett
Navracsics: Óriási változás jöhet az ingatlan adásvételeknél, a Balaton és a főváros környéke is érintett
A közösségi értékvédelmi konzultáció során öt olyan lehetőség körvonalazódik, amely megoldást jelenthet a települések védelme érdekében - jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter az M1 csatorna csütörtök reggeli műsorában.
Navracsics Tibor: az új törvény védi majd a balatoniak életminőségét
Navracsics Tibor: az új törvény védi majd a balatoniak életminőségét
Orbán Viktor évértékelő beszédében a vidék helyzetére is kitért, önvédelmi jogot adna a kistelepüléseknek. Navracsics Tibor területfejlesztési minisztert kérte fel az önvédelemhez való jogról szóló törvény kidolgozására, aki szerkesztőségünknek elmondta véleményét a készülő jogszabályról.
Dícséret Kékkútnak
Dícséret Kékkútnak
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a hétvégén a gyulakeszi Télűző Borforraló rendezvényen vett részt, majd a kékkúti farsangi találkozóra látogatott el.