A valóságtól egyáltalán nem rugaszkodik el az, aki azt állítja, ha Nemesvámos környékén sétál valaki, akkor rómaiak lábnyomán jár. Ugyanis régészeti kutatások bizonyítják, hogy már az I. században is jártak, mi több, éltek rómaiak ezen a területen.
Az ő emléküket legjobb minőségben a Nemesvámos mellett feltárt villagazdaság őrizte meg, ahol falfestmények és mozaikpadló is előkerült mélyen a föld alól.
A központi lakóépületből és a környező gazdasági épületekből többet is feltártak, restauráltak, Baláca pedig kedvelt turisztikai kínálattá vált a térségben. Már 1984 óta látogatható, az évtizedek alatt pedig folyamatosan restaurálták a feltárt épületeket, amely munkák sorába most egy nagyobb, 500 millió forintos fejlesztés is csatlakozik, amely által új tetőszerkezetet kap a villa, valamint a beltérben is több, az élményszerűségre alapozó turisztikai fejlesztést is terveznek.
A munkák előreláthatólag tavasszal fejeződnek be, így az április eleji nyitásra már a megújult Baláca Villa Romanával találkozhatnak az érdeklődők. Előtte viszont a projektben résztvevő szervezetek vezetői helyszínbejáráson vettek részt, amelynek keretében egy együttműködési megállapodás is született a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum között.
Az eseményen részt vett az Európa Kulturális Főváros részéről Navracsics Tibor, kormánybiztos, Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója, Porga Gyula, Veszprém polgármestere, Sövényházi Balázs, Nemesvámos polgármestere és Péterváry-Szanyi Brigitta, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója, a helyszínen pedig Kovács Loránd Olivér, a Magyar Nemzeti Múzeum főosztályvezetője, a Villa Romana Baláca kiállítótér vezetője kalauzolta a vendégeket végig.
A mostani projekt egyébként második üteme az aktuális felújításoknak, az idők folyamán megromlott állapotú fa tetőszerkezetet cserélik le egy fémvázas tartószerkezetre, amely küllemében megfelel annak, amilyen a római korban volt az épület.
A tetőszerkezet további érdekessége, hogy a közműveket is itt, a tetőszerkezetben fogják elvezetni, nem a föld alatt, a villa eredeti alapjait megbolygatva.
Új térkövet is kap a kiállítótér, ez küllemében szintén annak fog megfelelni, ahogyan eredetileg 2000 évvel ezelőtt kinézett.
A Baláca Villa Romana fenntartója a Magyar Nemzeti Múzeum, a mostani felújítást pedig a kormány támogatja úgy, hogy a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programon keresztül finanszírozza a félmilliárd forint összegű munkálatokat.
Amellett, hogy az épületegyüttest több ponton felújítják, a kiállítótérbe is terveznek új, interaktív megoldásokat, ezek közül az egyik a virtuális valóság technológiáját alkalmazza azáltal, hogy speciális szemüvegeken keresztül valóságosan is át lehet majd élni, milyen lehetett az épület az időszámításunk utáni 3-4 század környékén, amikor a fénykorát élte a villagazdaság.
A múzeumi élmények mellett színházi előadások megtartására is alkalmas lesz, a tervek szerint minőségi, színvonalas daraboknak fog majd otthont adni időről időre.
A csütörtök délelőtti helyszínbájárás után a Magyar Nemzeti Múzeum és Lackó Dezső Múzeum vezetői egy szakmai együttműködési megállapodást is aláírtak, amelyben leszögezték, hogy a jövőben tudományos területen, közösségi programok keretében is együttműködik majd a két intézmény, gyakorlatilag összehangolják a két intézmény tevékenységét, hogy egymást erősítsék.