Civil összefogás, aláírásgyűjtés, lakossági fórumok jellemezték az utóbbi időben a Marcal forrásaként is számon tartott települést. A fazekasságáról is híres faluban példaértékű összefogás alakult ki annak érdekében, hogy a bánya nyitását megakadályozzák. Tették ezt jó okkal, hiszen számos Natura 2000-es terület, országos túraútvonalak, védett madarak, évszázados fák is érintettek azokon az útvonalakon amelyeket a bánya használt volna.
Az osztrák tulajdonos több körben megtámadta a hatósági döntéseket, és munkahelyek ígéretével próbálta elfogadtatni az ott élőkkel a tervezett tevékenységét. Azonban kiderült, hogy nincs öt fő, akit alkalmazna, és a környezeti terhelés jelentős károkat okozna a település, a szomszédos Sümeg és Bazsi lakosainak is. Tehát több ezer embert érintett volna a bánya megnyitása.
A település polgármestere Hujber Csaba elmondta, hogy a képviselő testület mint eddig tette, ezután is mereven elzárkózik a bánya nyitásától. „Nem változtatjuk meg a rendezési tervet az osztrák vállalkozó kedvéért.”- mondta a település vezetője. Hozzátette, „a helyi civil összefogás is a falu akaratát tükrözi, hiszen sokan, nagyon sokat dolgoztak azért, hogy a természet háborítatlan rendje megmaradjon.”
Navracsics Tibor választókerületi elnök is a település lakói mellé állt. Több egyeztetést is folytattam Hujber polgármester úrral a sümegprágai bánya ügyében. – mondta kérdésünkre. Kiemelte, hogy „Január 17-én egyeztünk meg róla, hogy a támogatásomra számíthat a sümegprágai bánya ügyében, hiszen a helyi lakosok igényei a legfontosabbak. Ennek megfelelően nem lesz bánya Sümegprágán – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
A helyiek örömmel fogadták a bejelentést, és bíznak benne, hogy az elkövetkező időben sikerül azt is elérni, hogy visszavonjanak minden bányászati tevékenységre vonatkozó engedélyt, hogy a Marcal forrásvidéke, a páratlan geológiai ritkaságok háborítatlanul megmaradnak az utókor számára is.