Ez lesz a huszonhetedik alkalom, amikor Magyarország főépítészei találkoznak egymással egy konferencia keretében, ahol a szakmai kérdések és új megoldások megvitatása mellett testközelből is megismerhetik egy város saját, egyéni felfogását az építészetről, tájrendezésről és minden olyan aspektusból, ami a hétköznapi életminőséget jelentősen befolyásolja.
De kik azok a főépítészek? Erre a kérdésre Salamin Ferenc, az Országos Főépítészi Kollégium elnöke adott választ a kedd délelőtti sajtótájékoztatón az ActiCity-ben. Eszerint a főépítész az építészek között az az ember, aki beleszeret egy településbe, munkáját pedig annak szenteli, hogy az ott élőknek segítsen a szakmai kérdések megoldásában, hogy a településkép úgy fejlődjön, hogy az minél szebb és élhetőbb legyen az emberek számára.
Ehhez persze arra is szükség van, hogy időről időre ezek a szakemberek inspirálódjanak, megismerkedjenek új építészeti megoldásokkal, irányvonalakkal. Az Országos Főépítészeti Konferenciát ezért szervezik meg immáron huszonhetedik alkalommal, amely rendezvénynek minden esetben egy magyar város ad otthont.
Idén Veszprémre esett a választás, ami nem is meglepő annak fényében, hogy az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhetően a város újkori történelmének legnagyobb beruházásai valósultak meg az elmúlt időszakban.
A kollégium elnöke után Porga Gyula, Veszprém polgármestere osztotta meg gondolatait. Ő úgy fogalmazott, jó érzés és büszkeséggel tölti el, hogy az elmúlt évek eredményeit egyszerre meg tudják mutatni az építészeti szakma krémjének, viszont sokkal többet jelent a tervrajzok bemutatásánál az, ha testközelből is láthatják az elkészült épületeket, valamint azt, hogyan idomulnak ezek a városi környezethez.
A főépítészekről úgy nyilatkozott, ők azok a szakemberek, akik a polgármesterek jobbkezeként segítenek megvalósítani azokat az álmokat, amiket kitalálnak azért, hogy élhetőbb legyen az emberek lakókörnyezete.
Végezetül Sulyok Balázs Ede, Veszprém főépítésze is felszólalt a konferencia kapcsán. Ő egyébként korábban Tolna megye, majd Szekszárd főépítésze is volt, mielőtt három évvel ezelőtt áttette a székhelyét Veszprémbe.
Ő kiemelte, hogy több mint 200 résztvevővel ez lesz a konferenciák történetének egyik legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye. A háromnapos rendezvényen a szakmai előadások és kerekasztalbeszélgetések mellett számos városi sétát, épületbejárást is terveznek majd, valamint országos döntéshozókat is várnak, hogy az építészeket érintő jogszabályi környezetről is első kézből tájékozódhassanak Veszprémben.
A konferencia tematikájában ezen felül érintik még az örökségvédelmet, elsősorban a Vár fejlesztéseinek példáján keresztül, végigmennek az EKF újításain, a zöldterületek fejlesztésein, valamint Veszprém közlekedésének innovációján.
Sőt, teret kapnak majd fiatal egyetemisták is, akik azt prezentálhatják az építészeti szakma előtt, hogy ők hogyan állnak hozzá, milyen irányvonalak mentén fejlesztenék Veszprémet.
A konferencián át fogják adni az Év főépítésze és a Főépítészi életműdíjat is.