A nap vendége volt az eseményen Török Judit, a Villa Biener magyar származású tulajdonosa és művészeti igazgatója. Bartunek Katalin, a Csigó Malom Kulturális és Művészeti Központ Alapítvány vezetője előszavában elmondta, hogy a vendégek Török Judit képzőművésznél és férjénél vendégeskedve a házaspár ott kialakított művésztelepével és annak környékével ismerkedtek háromnapos tartózkodásuk során. A Nyitott műtermek projekt keretében szervezték a csere műteremlátogatást, annak keretében utazhattak Olaszországba a vendégek. Az élménybeszámolót fotók vetítésével illusztrálta Aknai Katalin, aki vallotta, hogy számukra ez az út arról szólt, hogy a tengerpart kis kiszögellésén van egy hely, amely vonzza a tekintetet, a művészeket.
− A misszió az volt, hogy megtapasztaljuk, mi zajlik a művésztelepen, ahol a padlótól a falakig minden színes csempékkel, kerámiával van dekorálva. Ez adja a villa összművészete első benyomását. A Villa Bienerben számos magyar művész bemutatkozott már alkotásaival, például Gábor Áron festőművész és Heller Zsuzsa szobrászművész, Deli Ágnes szobrász és Gaál Endre üvegművész, Nyári Zsolt és lánya, Flóra szobrászok, valamint Turcsányi Villő szobrászművész. A Villa Bienerben fellelhető a kaland, a rejtélyek sora, miközben finom ívű geometrikus szobrokat láttunk, és megtapasztaljuk, hogy mindez mennyire harmonikus a természettel és a kialakított környezettel. Az olasz művészek nagyon jól teszik, hogy nem érdekli őket mások véleménye. Nem foglalkoznak azzal, hogy jó-e, amit csinálnak, vagy nem, egy-egy kritikus miként beszél a munkáikról. Nem ítélkezők és mindent szabadon csinálnak. Ez az impulzus képes átsegíteni ezt a jó kedélyű népet nagyobb hullámokon is – mondta Aknai Katalin.
Török Judit néhány szóval bemutatta a villa történetét, elmondta, hogy az 1975-ben készült épületet 2003-ban vásárolták, majd hároméves felújítás után 2008-ban nyitották meg.
A programon ezt követően az Első Magyar Látványtár Nő ábrázolások, ábrázoló Nők című kiállításmegnyitóján készült felvételt tekintették meg az érdeklődők. A délutánt Németh István Péter színesítette saját, a nőkről szóló költeményei felolvasásával. Többek között az Őszi hódolat tűnt idők asszonyainak, a Júlia kései levele Sándorhoz, a Kihullt lapok a tapolcai herbáriumból című költeményeit olvasta fel az író. Estébe nyúlóan folytatódott a program kötetlen beszélgetéssel Vörösváry Ákossal a műgyűjtésről és a kortárs képzőművészetről a Kávéház a Vörös Lóhoz kávézóban.
Tóth B. Zsuzsa