Bencsay Antal, aki vájáriskola, majd a technikum elvégzését követően 1972 és 1997 között az aknamélyítő vállalatnál dolgozott, kérdésünkre elmondta, hogy egykori munkatársaival évekkel ezelőtt felújították az általuk használt markolót, bödönszállítót és idomszállító harangot, valamint elhunyt társaik emlékére kopjafát állítottak. Bencsay Antaltól azt is megtudtuk, hogy az elkorhadt faszerkezet helyére jó minőségű tölgyfát tett, majd alaposan letisztította a vas részeket, a kerekeket.
A csillére egykor rátették a fa, vagy vas elemeket, lánccal rögzítették, majd a felhasználás helyére tolták. Ma már a múzeum egyik régi kiállítási tárgya.
Horváth Károly jelezte, hogy a lehetőség, amely a kiállítóhely számára nagy segítség, nem csak az egykor az ajkai bányában dolgozók számára vonzó, hanem már kötött szerződést úrkúti örökbefogadó, valamint egy szivattyú iránt Miskolcról is érdeklődtek. A bányához kötődőkön kívül is bármely segíteni akaró jelképesen örökbe fogadhatja az általa kiválasztott gépet. Az örökbefogadóval, aki vállalja, hogy gondoskodik az adott eszköz rendszeres karbantartásáról, bemutatásra alkalmas állapotban tartásáról, szerződést kötnek. Veszprémből a Túrajó szervezet nevében Raffai Csilla és Szikszai Szabolcs gondoskodik a DH 30 bányamozdony felújításáról, amely a dolgozókat szállította a mélybe.
A döntésük okáról megtudtuk, hogy a Fiúk a bányából elnevezésű túrájukon a csingervölgyi városrész bányászati és ipari értékeit mutatják be, azért határozták el, hogy segítenek egy kiállítási tárgy rendbehozásában. Veszprémben már részt vettek egy mozdony karbantartásában.
Helybeliek is jelezték már, ha beköszönt a tavaszi időjárás, amikor már lehet hosszabb ideig a szabadban dolgozni, mennek segíteni. Czingler Sándor, aki 10 évet dolgozott a Jókai bányánál, fúrógépet és szivattyút tesz kiállításra alkalmassá családtagjai segítségével. Gyermekeivel, unokáival és dédunokáival végzi majd a tevékenységet, közben a gyermekeknek mesél arról, hogy milyen élet volt a bányában. Megnézik a múzeumot is. Kellemes családi program lesz, amelyben példát mutatnak a következő generációknak abban, hogy milyen fontos a közösségi munka.
Karnics Miklós, aki 1982-től 16 éven át a padragi bányában karbantartóként dolgozott, Takács Ferenccel közösen egy maróhengert fogadott örökbe. Szólt az egykori bányász társainak, hogy segítsenek ők is megőrizni szeretett szakmájuk tárgyi emlékeit.