Tapolcán számos fejlesztés fűződik a nevéhez, tízéves polgármesteri tevékenysége alatt gyakorlatilag teljes arculatváltáson esett át a város.
Utcakép 2008 márciusából. A főutca szép, esztétikus megjelenésére, a virágosításra mindig is nagy hangsúlyt helyezett az Ács János vezette önkormányzat Fotó: Szijártó János
A városban az egyik legnagyobb volumenű fejlesztés, ami az önkormányzati bevételek tekintetében ma is legjelentősebb iparűzési adóforrásnak tekinthető, a Pelion Hotel felépítése volt. A négycsillagos szálloda munkahelyeket biztosít, és új vendégkört hoz folyamatosan az idegenforgalmat mindig is fókuszba helyező városba. De létesült egy sport- és kulturális rendezvényeknek méltó helyszínt biztosító rendezvénycsarnok is Ács János idejében. A csarnok építésével párhuzamosan megújulhatott a városi sporttelep. Több új lakás épült, többek között a fiatalok számára nagy segítséget jelentő, úgynevezett fecskeházak, aztán szociális lakások, továbbá, ha nem is önkormányzati beruházásban, de annak támogatásával kezdődhetett el a mintegy százötven új lakótelket (majd házat) tartalmazó új, keleti városrész kialakítása. Pályázati támogatással új utca is létesült, szép új házakkal, a város északkeleti oldalán. Több intézmény, épület – köztük a polgármesteri hivatal – is megújult. A város a Bauxitbánya Vállalattól megvásárolta az irodaházat és a művelődési központot, ma mindkettő fontos szerepet tölt be Tapolca közéletében. A közlekedés szempontjából lényeges változást hozott a déli elkerülő út továbbépítése, amely így a Veszprém és Keszthely közötti átmenő forgalmat kivitte a belvárosból.
Ács János büszke volt a Tapolcát Diszellel összekötő kerékpárút kiépítésére, amelyet maga is kipróbált kerékpárral az ünnepélyes szalagátvágás után. Sok út újult meg, hiszen a többmilliárdos összköltséggel kialakított szennyvízcsatorna-rendszer befejezése után azokat is rendbe hozták. A Malom-tó környéke és a főutca kiemelkedően szép, az esztétikus megjelenésére, a virágosításra mindig nagy hangsúlyt helyezett a polgármester. Megszépült és tulajdonképpen zarándokhellyé vált a Köztársaság téren kialakított Trianon-emlékhely és az ugyanitt felállított hatalmas székely kapu. A város szépítésére, fejlesztésére irányuló törekvését Hild-díjjal ismerte el a Magyar Urbanisztikai Társaság 2004-ben, majd a 2005-ben a polgármestereknek adható egyik legrangosabb elismerését, az Ezüstlánc Díjat vehette át.
Ács János Kaposváron született 1954. szeptember 12-én. Budapesten a Kertészeti Egyetem kertészmérnök szakán szerzett diplomát, 1998-ban az akkori civil összefogás független jelöltjeként lett Tapolca polgármestere. Munkája elismeréseként utána még két ciklusra újraválasztották. A megyei önkormányzat közgyűlésében 2002-től képviselőként dolgozott, 2006-tól a gazdasági és területrendezési bizottság elnöki teendőit látta el. A közgyűlésben a Fidesz–KDNP képviselőcsoport tagjaként dolgozott. Vallása iránt elkötelezett, református presbiter volt. A Wass Albert-szobor advent első vasárnapján történő leleplezése utolsó tapolcai eseménye volt 2008-ban. Alig pár nappal később, december 10-én, 54 évesen hunyt el.
Szijártó János