HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2024. november 22.
//
Cecília névnap

Ajka fejlődéstörténetét mutatja be az új kötet

2024. január 26. 8:12
Veol.hu
Az Ajkai Századok című folyóirat XVI. évfolyama 17. számának könyvbemutatójára zsúfolásig megtelt a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár kiállítóterme.

A kötetet a főszerkesztő Csendesné Bosits Éva mutatta be, a háttérben Simon Judit látható  Fotó: Györkös JózsefA város múltja iránt érdeklődőket Simon Judit, az intézmény szakmai igazgatóhelyettese köszöntötte a betegsége miatt távol maradó Márkusné Vörös Hajnalka helyett. A főlevéltáros üzenetében gratulált a szerzőknek és a kiadónak, valamint a városnak az összefogáshoz. Mint írta, a vármegyében kevés kiadvány van, amit ilyen sokrétűen, magas színvonalon hoznának létre. 

– A helyi értékek, hagyományok kutatásában és az eredmények publikálásában nagy szerepe van a helytörténetírásnak, amely a múlt feltárásával erősíti a szűkebb környezethez való kötődést, az összetartozás érzését. Ezt őrzi lapjain az Ajkai Századok – szögezte le Simon Judit.

A város fejlődéstörténetét bemutató kötetet Csendesné Bosits Éva főszerkesztő mutatta be. – A kötet olvasója az elmúlt száz év eseményein keresztül nyomon követheti a várossá fejlődött település, a településrészek változását, azt a folyamatot, amelynek eredményeként egy élhető város lakói lehetnek. Témaválasztást tekintve a helyieknek íródnak az Ajkai Századok, minden kiadvány a hitelességre, társadalmi elfogadásra törekszik. Az új kiadvány Ajka és a településrészek fejlődéstörténetét köti egybe. A hatodik kötetbe tizenketten írtak helytörténeti munkát 19 témában. A szerzők többnyire az Ajkai Helytörténeti Klub tagjai. Áment Márton, Domján János, Gasztonyi Erzsébet, Horváth Károly, Sipos Ottó Tibor, Tilhof Endre, Varga György, Herczeg József, Mihályfi László, Paksa Rudolf, Stolár Mihály, Gai Frigyes családja pedig hozzájárult egy Fekete István ajkai tevékenységét összefoglaló írás megjelentetéséhez – mondta el a főszerkesztő, és köszönetét fejezte ki azoknak is, akik a kiadásban segédkeztek. Szólt néhány különlegességről, amelyre a kötet írása során derült fény. Kevesen tudják például, hogy Ajka a távlovaglás egyik állomása volt egy 1929-es sporteseményen, amely nagy nyilvánosságot kapott a korabeli sajtóban. Hírül ad a kiadvány egy betyártörténetet, amely 1862-ben Puzdor Gyula uradalmához köthető, amikor egy rablóbanda támadta meg a birtokot. De a 129 oldalas, 138 fotóval színesített kiadványban olvashatunk a csékúti tanítókról, az Ajkán talált római kori leletekről, a százéves ajkai labdarúgásról és a kriptongyárról is. Csendesné két, helytörténettel kapcsolatos felvetést is tett az esten. Mint mondta, változtatni lehetne azon a tényen, hogy a timföldgyárban és az alumíniumkohóban dolgozóknak nincs emlékhelyük közterületen. Ajka egykor neves személyeit pedig érdemes lenne megismertetni demonstrációs táblán bemutatva őket. Elmondta továbbá, hogy hamarosan digitalizált formában is elérhető lesz az Ajkai Századok köteteinek sora.  A főszerkesztő a kötet példányait átadta a város oktatási intézményeit képviselőknek, és megköszönte a hosszú évek munkáját most befejező Sipos Ottó Tibor és Vesztróczy László eddigi segítségét. A bemutatón fellépett a Jubilate Női Kar Hartinger Nándorné vezényletével.

Tóth B. Zsuzsa

További cikkek

Istentisztelet a reformáció havában
Istentisztelet a reformáció havában
A reformációra emlékeztek annak havában a Tapolca és Vidéke Református Társegyházközség gyülekezeteiben. A tapolcai, sümegi és taliándörögdi ünnepi istentisztelet keretében Erst Lange A kilenc kő című mártíriumjátékának előadásával emlékeztek a hívek.
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Őrzik Szent Márton emlékét
Őrzik Szent Márton emlékét
A Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola hagyományos ünnepsége idén lelki nappal egészült ki. A Szent Márton köpenye elnevezésű családi napot a Regionális Tehetségpont Találkozó programjai is színesítették.
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Egy összetartó közösség, amelyet a szeretet és a közös cél tart egyben, kincs az egyénnek és a környezetnek is, amelyben tevékenykedik. Ezen gondolat jegyében ünnepelte fennállása huszadik évfordulóját a Bódéért Hagyományőrző Egyesület a közösségi házban.
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
Maratoni esten adott színvonalas ízelítőt az elmúlt 15 év repertoárjából a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes a badacsonytomaji Egry József Művelődési Házban. A Múltidéző című, rendkívül gazdag jubileumi műsorban a táncegyüttes tagjai sokoldalúságról, precízségről, hagyománytiszteletről tettek tanúbizonyságot.