HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2024. november 21.
//
Olivér névnap

Badacsony tájegységi értéktárat hoztak létre

2024. február 4. 8:27
Veol.hu
A Badacsony hegy körüli három települési önkormányzat és egy civil szervezet tájegységi értéktár létrehozása mellett döntött. A megállapodás résztvevőinek képviselői a megújult Tátikában erősítették meg kézjegyükkel a közös érdeket megerősítő dokumentumot csütörtökön délután.

Éliás Csaba, a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület elnöke, Krisztin N. László, Badacsonytomaj, Horváth Zoltán, Badacsonytördemic és Tompos László, Nemesgulács polgármestere csütörtökön írta alá a tájegységi értéktár létrehozására irányuló megállapodást Fotó: Szijártó JánosÉliás Csaba, a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület elnöke, Krisztin N. László, Badacsonytomaj, Horváth Zoltán, Badacsonytördemic és Tompos László, Nemesgulács polgármestere csütörtökön írta alá a tájegységi értéktár létrehozására irányuló megállapodást Fotó: Szijártó JánosKrisztin N. László Badacsonytomaj, Horváth Zoltán Badacsonytördemic, Tompos László Nemesgulács polgármestereként, Éliás Csaba a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület elnökeként vett részt és írta alá a négyoldalú megállapodást az ünnepélyes külsőségek között megtartott eseményen. Egyetértettek abban, hogy a hegy olyan közös érték, amelyet az itt élőknek óvni, védeni kell. A Badacsony hazánk ismert és messze földön is híres vidéke. Maga az ikonikus tanúhegy és környéke azonban nemcsak a finom borokról nevezetes, hanem természeti értékekben, épített örökségben, kulturális hagyományokban is gazdag. A geológiai adottságok, a kétezer éves szőlőművelés, a borkultúra, a pincék, présházak és ezek hagyományainak, értékeinek feltárása, megőrzése különösen fontos napjainkban. Ennek jelentőségét ismerte fel a hegyhez tartozó három település, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic és Nemesgulács.

Fotó: Szijártó JánosFotó: Szijártó János

Krisztin N. László példaértékűnek nevezte a három érintett település összefogását, hiszen mindegyik képviselő-testület egyértelműen támogatta a tájegységi értéktár létrehozására irányuló kezdeményezést. Éliás Csaba azt hangsúlyozta, hogy olyan sok érték található a Badacsony hegyen, illetve környékén, hogy azok számba vétele és megőrzése igényli egy külön e célra létrehozott szervezet működtetését. Horváth Zoltán úgy fogalmazott, hogy a résztvevők által delegált tagokra bizonyára nehéz, ám nagyon szép munka vár, amelyhez minden támogatást megadnak. Tompos László arra hívta fel a figyelmet, hogy az idő múlásával akár el is tűnhetnek olyan itteni értékek, amelyek később már nem reprodukálhatók. Tulajdonképpen ez a tájegységi értéktár küldetése, amely mostantól megkezdte azt a munkát, amely a Badacsonyon és környékén található tárgyi, természeti, szellemi értékek feltárására, rendszerezésére és megőrzésére irányul.

Szijártó János

További cikkek

Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Őrzik Szent Márton emlékét
Őrzik Szent Márton emlékét
A Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola hagyományos ünnepsége idén lelki nappal egészült ki. A Szent Márton köpenye elnevezésű családi napot a Regionális Tehetségpont Találkozó programjai is színesítették.
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Egy összetartó közösség, amelyet a szeretet és a közös cél tart egyben, kincs az egyénnek és a környezetnek is, amelyben tevékenykedik. Ezen gondolat jegyében ünnepelte fennállása huszadik évfordulóját a Bódéért Hagyományőrző Egyesület a közösségi házban.
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
Maratoni esten adott színvonalas ízelítőt az elmúlt 15 év repertoárjából a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes a badacsonytomaji Egry József Művelődési Házban. A Múltidéző című, rendkívül gazdag jubileumi műsorban a táncegyüttes tagjai sokoldalúságról, precízségről, hagyománytiszteletről tettek tanúbizonyságot.
A bányát is láthatták az érdeklődők
A bányát is láthatták az érdeklődők
A Veszprém Megyei Honismereti Egyesület honismereti, helytörténeti tevékenységet folytató tagjai látogattak Ajkára. A Szomszédolás program keretében érkezett több mint ötven vendég a bánya mélyére is kíváncsi volt.