HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2024. november 22.
//
Cecília névnap

Varjas Judit képzőművész mutatkozott be a tapolcai könyvtárban

2024. február 24. 7:32
Veol.hu
A helyi képzőművész, Varjas Judit mutatkozott be a Wass Albert Könyvtár és Múzeumban a Mesterségem címere rendezvénysorozat keretében.

A sokoldalú, fiatal, sikeres alkotót Décsey Sándor igazgató köszöntötte, majd Judit életútjáról, pályájáról vallott. Emlékezett az elmúlt több mint másfél évtizedre, rengeteg képet vetítve és sokat mesélve. Beszélt arról, hogy kreatív kisgyermek volt, szenvedélyesen festett, gyöngyöt fűzött, mindennapjait már akkor is az alkotás töltötte ki. Nagymamája kútjának oldalát pingálva készült az első street art alkotása. 

Varjas Juditot Décsey Sándor igazgató köszöntötte és mutatta be a könyvtárban Fotó: Tóth B. Zsuzsa/NaplóVarjas Juditot Décsey Sándor igazgató köszöntötte és mutatta be a könyvtárban Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló

– Az olajfestés technikája volt az igazi nagy szerelmem, a zalahalápi általános iskolában Tihanyiné Bálint Zsuzsa tanárnő indított el az utamon, amelyen kiteljesedtem. Díszítőfestőnek készültem, a zirci középiskolában beleszerettem az olajfestésbe, imádtam a freskó-, szekkókészítést. Nagyon jó mestereim voltak, köztük Fátyol Ella, aki tűzzománcot tanított, amelyet szintén nagyon megszerettem. Diplomamunkám ma is látható az iskola falán. Másolatokat készítve rengeteget tanultunk, és mire végeztünk, tudtam, hogy tűzzománc ékszereket szeretnék készíteni. A szüleim segítségével kemencét vettünk, és a kis padlásszobámban elkészítettem az első ékszereket. Sokat kellett tanulnom még, de egy rózsaszín hokedlin már elkezdtem árulni. Az első piaci napomon Káptalantótiban még a helypénzt sem kerestem meg, de akkortól éjjel-nappal üveg ékszert készítettem, mert szerettem volna függetleníteni magam anyagilag a szüleimtől. Segítségükkel árultunk különféle piacokon, fesztiválokon, vásárokban, amelyek egy részébe ma is visszatérünk rendszeresen a szivárvány minden színében készülő egyedi ékszereinkkel – emlékezett Judit a kezdetekre. 

Ma már a standon ott vannak a rogyasztott, olvasztott üvegpalackok is, valamint az evőeszközökből készített, gazdag fantáziáról árulkodó, mutatós és nagyon népszerű ékszerek. Szombathelyen képi ábrázolás–festő szakon tanult, hogy tökéletesítse tudását. Később rajztanári, andragógus tanári szakot is végzett. Játszóház- és kézművesfoglalkozás-vezetői képesítést szintén szerzett. Az utak mentén az ittas vezetés veszélyeire figyelmeztető plakátjával is találkozhatunk, és egyre több középület, óvoda, hotel, étterem falát díszítik különböző faldekortechnikákkal készített alkotásai, amelyek kivitelezésében segítségére van párja is. Legismertebb street art alkotása az első ízben 2016-ben készített Halas lépcső a tapolcai Malom-tó partján, ahol a hat évvel későbbi felújításkor már a szomszédos ház oldalát is dekorálta hatalmas tavirózsákkal.

– A lépcső festése 16 nap alatt készült el, közben nagyon sokan segítettek, etettek, itattak, tetszésüket vagy éppen az ellenkezőjét fejezték ki. Voltak nehéz időszakok, de tudtam, hogy helyt kell állnom. Rengeteg munkával sikerült elkészíteni a hatalmas alkotást. Mára pedig világhírű, kedvenc fényképezőhely lett a lépcső. A város egy új nevezetességgel gazdagodott, ennek nagyon örülök – vallotta Judit, akinek népszerűek a szelfikeretei is, amelyek a város nevezetességeit, illetve a Bakony Expó kiállítóinak termékeit mutatják be. De képes festeni házfalak oldalára több emelet magasan is, vagy komplett játszóteret pingál az aszfaltra. Mára rengeteg helyen ismerhetünk rá egyéni stílusára, tavirózsáira, magnóliáira, kacskaringóira, glettvasakkal létrehozott mandaláira, gondosan kidolgozott díszítőfestészeti alkotásaira. Azok között képes létrehozni fosszíliákat idéző mintákat, toszkán omladozó felületeket, glamúros csillogású, aranyozott felületeket.   

Kompromisszumkészsége, közvetlensége, intelligenciája segíti, hogy megrendelői legkacifántosabb kéréseit is maradéktalanul teljesítse, még ha azok esetleg a kedvencei közé nem sorolható, absztrakt stílusú alkotások készítésére szólnak is. Nagyon szereti viszont a tojásfestést, strucc- és libatojásokat dekorál, fest, fúr, csipkéz. Az eddigi legnagyobb az egyméteres, tavaly Tapolca városának ajándékozott hungarocell tojás, amelyet idén húsvétkor is felállít a tojásfánál.

Tóth B. Zsuzsa

További cikkek

Istentisztelet a reformáció havában
Istentisztelet a reformáció havában
A reformációra emlékeztek annak havában a Tapolca és Vidéke Református Társegyházközség gyülekezeteiben. A tapolcai, sümegi és taliándörögdi ünnepi istentisztelet keretében Erst Lange A kilenc kő című mártíriumjátékának előadásával emlékeztek a hívek.
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Egy szemmel él a négyéves Dani
Egy szemmel él a négyéves Dani
A tapolcai Sági családba négy évvel ezelőtt érkezett első kisfiuk, Dani, aki mára gyökeresen megváltoztatta a szülők életét. Mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi különös, hiszen egy kisgyermek születése minden esetben ilyen változást hoz, azonban Daninál kilenc hónapos korában szemdaganatot állapítottak meg és a négyéves kisfiú ma egy szemmel él.
Őrzik Szent Márton emlékét
Őrzik Szent Márton emlékét
A Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola hagyományos ünnepsége idén lelki nappal egészült ki. A Szent Márton köpenye elnevezésű családi napot a Regionális Tehetségpont Találkozó programjai is színesítették.
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Egy összetartó közösség, amelyet a szeretet és a közös cél tart egyben, kincs az egyénnek és a környezetnek is, amelyben tevékenykedik. Ezen gondolat jegyében ünnepelte fennállása huszadik évfordulóját a Bódéért Hagyományőrző Egyesület a közösségi házban.