Nagy István agrárminiszter pénteken közölte, hogy minden gabonakivitelt még ma betilt a kormány az Ukrajna ellen indított orosz háború okozta áremelkedések miatt. Most a rendelet is megjelent, amely részletezi a tilalmat.
A rendeletet nem kell alkalmazni a gabonának az agrárminiszter által kezdeményezett humanitárius segítségnyújtás keretében végzett kivitelére, valamint a Magyarország területén tranzitforgalom keretében átszállított gabonára. Az államot az e rendelet alapján megillető elővásárlási jog vagy vételi jog gyakorlásának biztosítása érdekében a gabonának Magyarország területéről külföldre történő kivitelét előzetesen be kell jelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (NÉBIH).
Az állam az elővásárlási jogát vagy a vételi jogát a napjától számított harmincadik nap végéig megtett nyilatkozatával gyakorolhatja. A gabona Magyarország területéről külföldre történő kiszállítása akkor kezdhető meg, ha az állam az adott határidőn belül nem tett nyilatkozatot, vagy olyan nyilatkozatot tett, amely szerint az elővásárlási jogot vagy a vételi jogot nem kívánja gyakorolni.
A bejelentést a NÉBIH honlapján közzétett formanyomtatványon kell megtenni. A bejelentéshez csatolni kell a gabona külföldre történő értékesítésére vonatkozó szerződés vagy az elfogadott ajánlat, valamint – amennyiben az rendelkezésre áll – a számla, illetve szállításáról szóló szerződés, illetve egyéb, a külföldre történő tervezett kiszállítást igazoló okirat másolatát.
Ha a bejelentés a meghatározott formai követelményeknek megfelel, a NÉBIH a bejelentéseket továbbítja az agrárminiszter részére, aki megvizsgálja, hogy a gabona külföldre történő értékesítése, illetve kivitele jelentős mértékben akadályozza-e vagy ellehetetleníti-e a hazai állattartó telepek takarmányellátásához szükséges alapanyagellátást, veszélyezteti-e a közellátást, vagy jelent-e kockázatot az élelmezésügyi ellátásbiztonságra.
Az agrárminiszter írásban tájékoztatja a NÉBIH-et, és a körülmény fennállta esetén tájékoztatja az állami vagyon felügyeletéért felelős minisztert, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaságot (MNV) is az elővásárlási és vételi jog gyakorlására vonatkozó álláspontjáról, vételi jog esetében megjelölve a gabona aktuális piaci értékének megfelelő összeget.
Ha az állam él elővásárlási vagy vételi jogával, a NÉBIH haladéktalanul tájékoztatja a bejelentőt, hogy a bejelentésben meghatározott gabona vonatkozásában az állam elővásárlási vagy vételi jogot gyakorol, ezzel egyidejűleg tájékoztatja az MNV-t a bejelentő tájékoztatásának időpontjáról. Ha a NÉBIH-hez előterjesztett kérelmében a bejelentést a bejelentő írásban visszavonja, a NÉBIH a bejelentéssel összefüggő eljárást megszünteti.
A NÉBIH által hozott – önálló jogorvoslattal nem támadható végzések kivételével –, a véglegessé vált döntés ellen indított perre a Fővárosi Törvényszék kizárólagosan illetékes. Azonnali jogvédelem biztosításának az eljárásban nincs helye. Az eljárásban a jogi képviselet kötelező. A bíróság a keresetlevél beérkezését követően nemperes eljárásban 30 napon belül dönt. Ha a bíróság a jogsértést megállapítja, a döntést hatályon kívül helyezi, és a NÉBIH-et új eljárásra kötelezi.
A rendeletben foglaltak megtartását a rendőrség és az állami adó- és vámhatóság ellenőrzi. Figyelmeztetés közigazgatási szankció alkalmazásának nincs helye. A rendőrség és az állami adó- és vámhatóság az ellenőrzés lefolytatása érdekében közvetlen adathozzáféréssel átveheti, lekérdezheti a NÉBIH nyilvántartásából a bejelentésre és a bejelentés tudomásulvételének visszaigazolására vonatkozó adatokat. Ha a bejelentő nem tett eleget a rendelet szerinti bejelentési kötelezettségének, a rendőrség vagy az állami adó és vámhatóság a bejelentő terhére a be nem jelentett gabona általános forgalmi adó nélküli értékének negyven százalékáig terjedő közigazgatási bírságot szab ki.