A jegybank és a kormány szorosan figyelemmel kíséri a gazdasági és pénzpiaci folyamatokat és így az árfolyam alakulását. Szükség esetén pedig minden rendelkezésre álló eszközt aktiválnak - tudta meg a Portfolio egy, a kormányzati egyeztetésekre rálátó forrástól. A kormány szerint az árfolyam jelenlegi szintjét nem indokolják a gazdasági fundamentumok.
A kormány kommunikációja szerint a szankciók visszaütnek a magyar gazdaságra is, ezzel függ össze a forint gyengülése. A forint hétfőn új történelmi mélypontra esett, az euróval szembeni árfolyama a 400-as szintet is megcsípte.
Emlékezetes, ezek a főbb gazdasági-üzleti szankciók a következők voltak, amiket a nyugati országok Oroszországgal szemben gyakoroltak: az orosz bankok leválasztása a SWIFT-rendszerről, az orosz jegybank devizatartalékainak zárolása, az orosz magánemberek vagyonainak zárolása, sok orosz termelőcég szankciós listára került. Eközben rengeteg cég kivonult Oroszországból.
Ez mind megváltoztatja a kereskedelmi és gazdasági helyzetet. A kormány is látja, hogy az egész térség devizái szenvednek, közel azonos mértékben gyengülnek a fizetőeszközök. Emellett a piacokon hozamemelkedés is tapasztalható, ma különösen nagy hozamugrás volt az állampapírpiacon, a hosszabb lejáratokon 6% körüli kamatok alakultak ki. Péntekig még komótosabb hozamelkedés volt viszonylag nyugodt piaci környezetben, ma azonban pánikszerű volt hangulat az állampapírpiacon.
,,A kormány és a jegybank illetékesei garantálják a stabilitást, így az árfolyamban is. Ehhez minden eszközt bevetnek, és a mindenben tényleg minden benne van."
- tudta meg a Portfolio forrásától. Ez alapján nem nehéz elképzelni, hogy a magyar jegybank is beavatkozhat a devizapiacokon a forint gyengülésének megakadályozása érdekében. A piaci vélekedés szerint már ma is benn lehetett a devizapiacon az MNB intervenciós műveletekkel, hiszen ekkora gyengülés aligha volt tolerálható. (A lengyel és a cseh jegybank egyébként a napokban nyíltan jelezte, hogy interveniál a piacon a zloty és a korona érdekében, a magyar jegybank hagyományosan nem kommunikál erről.)
A mai információk alapján azonban a közeljövőben más eszközöket is bevethetnek. (Valószínűleg a short ügyletek drágítása jöhet még szóba a klasszikus eszközökön kívül, de a piaci működéstől látványosan eltérítő lépésekre valószínűleg nem kerül sor, hiszen az orosz tőkekorlátozó műveletek árnyékában ez rosszul venné ki magát.) A stabilitás fenntartása érdekében akcióterv kidolgozása is folyamatban van a gazdaság irányítói részéről, erre már tett utalást Orbán Viktor a hétvégi beszédében.
A Portfolio úgy tudja, hogy a miniszterelnök és a jegybankelnök pénteken egyeztetést folytattak a magyar gazdaságot ért fejlemények, szankciós következmények témájában, ezt követően pedig a kormány és a jegybank szakértői is leültek egymással, legutóbb hétfőn történt köztük ilyen egyeztetés.
Az energiabiztonság a kormány számára a legfontosabb dimenzió a szankciók vonatkozásában - derült ki az elmúlt napok kormányzati nyilatkozataiból. A kormány értékelése szerint ez nemcsak politikai okok miatt fontos, hanem gazdasági oldalról is. Nemcsak a rezsicsökkentés fenntartása miatt fontos, hanem hogy legyen megfelelő mennyiségben gáz és energia az országban.
A kormány ameddig csak lehet, a végsőkig elmegy annak a javaslatnak az elutasításában, amelyek Magyarország energiabiztonságát veszélyeztetik - jelezte forrásunk. Az energiabiztonság kérdése ugyanis összefügg a gazdasági és pénzpiaci kérdésekkel.
A jegybank áll a gátakon az árfolyam stabilitása érdekében és a kormány is áll a gátakon - fogalmaztak forrásaink. Nem direkt módon, hanem indirekt módon cselekszik kormány, például nem engedi, hogy energiakrízis alakuljon ki Európában. Ha ugyanis ez kialakul a szankciók kiterjesztése nyomán, akkor forrásunk szerint fennáll az esélye annak, hogy egyszer csak kiszerkesztik Magyarországot a befektetők a kelet-közép-európai régióból.
Érdemes megemlíteni, hogy minél inkább elhúzódik a háború, annál nagyobb az esélye annak, hogy a súlyosabb, energiaellátással összefüggő szankciókat is életbe léptetik a nyugati országok Oroszországgal szemben. Ezért is érdeke az országnak, hogy minél előbb véget érjen a háború, azonban ez Magyarországon kívül álló tényezőkön múlik.
A kormány a háború végét követően tudja csak felmérni a gazdasági károkat, így például a tartós hatásokat, az infláció emelkedését, vagy épp a költségvetési hiány alakulását. Ez utóbbi mértéke függ a menekültáradattól, illetve az arra esetlegesen kapott uniós támogatásoktól, illetve a gazdasági növekedés mértékétől.