Tapolcai géniuszai háromszintes múzeumban mutatkoznak be
Décsey Sándor a Wass Albert Könyvtár és Múzeum igazgatója arról beszélt, hogy az új, állandó kiállítás a Magyar Géniusz Program keretében, a Nemzeti Kulturális Alap 36 millió forintos pályázati támogatásával, továbbá közel harminc millió forintos önkormányzati önrészből valósult meg.
– A pályázati lehetőség nem biztosított fedezetet az új kiállítótér kialakítására, az az önkormányzati támogatásból készült el. A padlástér egy része szigetelésével, beépítésével, új feljáró kialakításával készült el a közel hatvan négyzetméter területű kiállító tér. A múzeum területe így a másfélszeresére nőtt, az épület háromszintessé vált, hiszen a pincében is kiállító tér van. Sok küzdelem, munka jellemezte a beruházást, amelynek köszönhetően Tapolca 75 géniuszát mutathatjuk be 15 különféle szakmacsoportban. Többek között kiváló, szakmáját magas színvonalon űző orvosok, művészek, pedagógusok, helytörténészek, műszaki szakemberek, zenészek, sportolók, egyházi személyek életét, munkásságát mutatja a be a tárlat, amely akár kétszer ennyi helyi életrajzot is felvonultathatna a 18. századtól a 21. századig – mondta az igazgató.
Hozzátette, hogy a kiállításon olyan egykori tapolcaiakkal találkozhatnak a látogatók, akikre méltán lehetnek büszkék a helyiek. A kiállítás mottóját Német István Péter korábbi munkatárs fogalmazta meg. A szerint a géniusz a jóra törekvő tehetséges ember. A tárlat megvalósításában minden lehetséges munkát helyi vállalkozók végeztek.
Önmagáért beszél az értékmegőrzés
Ódor János Gábor a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége elnöke megnyitó beszédében elmondta, hogy a szervezet hazánk és a Kárpát-medencei magyarság legnagyobb olyan szervezete, amely a kis vidéki múzeumokat tömöríti.
- Fontos, hogy minél több, a tapolcaihoz hasonló intézmény legyen. A vidéki muzeológia hatalmas lehetőséghez jutott a Magyar Géniusz Program három és fél milliárd forintos szakmai támogatásával.
A nyertes intézmények komoly eredményeket értek el a kutatási projektekkel, időszaki és állandó kiállítások létrehozásával. A tapolcai intézmény a teljes pályázott összeget megkapta, hiszen az itt folyó értékmegőrző és feldolgozó munka önmagáért beszél és olyan pályázatot adott be, amely a teljes támogatást indokolta – mondta az igazgató. Hangsúlyozta identitásunk szempontjából a helyi értékek megtalálása fontosságát. Méltatta a tapolcai kiállítás kurátorai, Décsey Sándor és Hangodi László főmuzeológus munkáját, hiszen kiváló módon közelítették meg a géniusz témát, a 75 tapolcai személyiség országos szinten is jelentőset alkotott saját területén.
A Tapolca géniuszai című kiállítást Hangodi László mutatta be a megnyitóra érkezetteknek.
Tóth B. Zsuzsa