Magyarország legszebb lovas hintójával, egy gyönyörű hatos fogattal, csodás éjfekete holland frízekkel érkezett az arénába a király és a királyné, mögöttük a díszes menet. Vastaps kísérte a történelmi jelmezes felvonulást, lehetett látni mások mellett több hazai hagyományőrző egyesületet, a nehézpáncélosokat, az olaszországi zászlóforgatókat, valamint a Sümeg Várkapitány Lovagi Torna Egyesület lovasait és gyalogosait. Az érdekes és rendkívül látványos időutazáson a történelmet, a vár múltját Szabó Gábor várnagy, a történelmi lovasjátékok narrátora idézte fel a zsúfolásig megtelt arénában. Arról beszélt egyebek mellett, hogy a sümegi vár egész Európát megvédte a törökök ellen. Izgalmas perceket okozott a mongol lovasok kaszkadőr show-ja, valamint a lovagi tornabemutató, mely a középkort idézte: volt ügyességi fegyverbemutató, íjászat, csatacsillag és bárd, dárdahajítás gyalogosan és lovon, lovas és gyalogos bajvívás kardokkal, pajzsokkal, buzogánnyal.
A szervezők mindkét napon rendkívül gazdag programsorozattal ajándékozták meg az embereket, akiket a Kisfaludy Várkertben színes középkori forgataggal vártak. Így kézművesvásárral, magyaros ételekkel, lehetett kóstolni finom török kávét is. A családokra, kisgyermekekre külön gondoltak a szervezők, nekik való programmal ajándékozták meg őket. A Várcsárdában alkalomhoz illő ételeket, italokat kínáltak, meg lehetett nézni a fegyverbemutatót, a különféle múzeumi kiállításokat.
A várat korhű viseletben tüzérségi ostrom alá vették, a történelmi falak között ünnepélyesen engedték le a felvonóhidat, megmutatták a kecskefejést, volt bábelőadás, tüzérségi, íjász- és solymászbemutató, életre keltek a nemrég felújított helyiségek, mint a kovácsműhely, részt lehetett venni a börtöntúrán, kinyitották a különféle kiállításokat.
A közönséget középkori lakomával is meglepték, így cserszegi fűszeresből készült pálinkával, hamuban sült pogácsával, középkori levessel benne füstölt szalonnakockákkal, kemencében sült, ropogós libacombbal, gyermekeknek csirkecombot adtak véres hurkával, mely a várkapitány mintagazdaságából származott. Kínáltak egészben sült burgonyát, kukoricaprószát, végvári káposztasalátát, a vitézek gyümölcsös pitéjét, a lovagok kedvenc folyó fehér- és vörösborát, ásványvizet, szörpöt, az ételeket annak rendje és módja szerint kézzel kellett elfogyasztani.
Papp Imre várkapitány főszervező kérdésünkre elmondta, a Végvári napokkal céljuk az, hogy minden évben így is felidézzék a történelmet, tisztelegnek a hősök előtt, akik hazaszeretetük, bátorságuk, kitartásuk miatt példák lehetnek mindenki előtt.
Kovács Erika