HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. július 28.
//
Szabolcs névnap

Irodalmi emlékek a városban

2024. augusztus 19. 23:11
Veol.hu
Németh István Péter költő, irodalomtörténész a tavalyi nagy sikerű irodalomtörténeti séta után idén is hasonló programra invitálta az érdeklődőket a Tapolcai Ünnepi Napok és Borhét keretében.

Németh István Péter irodalmi sétára hívta idén is az érdeklődőket  Forrás: Napló  Fotó: Tóth B. ZsuzsaNémeth István Péter irodalmi sétára hívta idén is az érdeklődőket Forrás: Napló Fotó: Tóth B. Zsuzsa

A történetmesélés ezúttal Vastagh János egykori házától a Vasudvar akantuszos kapujáig tartott. A Fő téren kiderült, hogy a terület hivatalosan sosem volt így elnevezve, korábban Szentháromság, Sztálin, Lenin tér neveken volt ismert, Fő térnek 1991-től hívják. Egykor volt piactér, ahol állatvásárt is tartottak, később a cirkuszok helyszíne lett. 
Az 1970-es években Juhász Ferenc a téren volt vendége a könyvhétnek. – A közeli gyermekkönyvtár épületében megfordult Tatay Sándor és még több író Nemes Nagy Ágnestől Janikovszky Éváig. Kodolányi Jánosék szekere erre zörgött be Gulácsról, Gyulakesziből. Erre jött Diszelből Ács Ferenc. A szobrok pedig vándoroltak, a Nepomuki Szent János-szobor az Arany János utca elejéről a plébánia homlokára, a Szentháromság-szobor el a templomdombra, majd megint vissza, de nem pontosan a helyére. A tópartról a Kiskirálylány kiült a Fő térre. Mayer Pisti Glázer-reliefje és Raffay Sanyika ivókútja még mindig a helyén van – mondta az előadó.  

A Harangozó-házzal kapcsolatban az épület alapkőletételét említette, 1904. április 16-án történt meg és október 20-án már állt is a ház, amelyet Udvardi Erzsébet is megfestett. A vele átellenben magasodó tornyos Güns-házzal együtt teremtették meg Tapolca városképét, addig falusias kinézete volt csak a mezővároskának. Népáruház nyílt Tapolcán a Güns-féle ház összes üzlet- és raktárhelyiségében, a két ház között kifeszített kötélen egy akrobata sétált és produkálta magát, a jelenetet Vecsey János festőművész is megörökítette. Róth Aurél a Vastagh-házból nyitott tüzet a bevonuló Vörös Hadsereg menetoszlopára, majd azonmód főbe lőtte magát.

– A Cséby-házban tragikus szerelmi dráma történt, Terplán Eleonóráék halála. Itt nőtt fel Beszedits Margit író, költő. A Löwy Nyomdában 1891-ben készült a város újságja, abban az épületben volt az első könyvesbolt, ma a Stimmel üzlet van a helyén. Nem csupán a harctereken szenvedtünk vereséget, hiszen amit nem fegyver pusztított, azt a filoxéra vette el az itt élőktől a szőlőkben. Mégsem esett apátiába Vázsonyi Izidor, reménykedni is tudott, és az élet újrakezdésére buzdított. Elég volt neki, ha a Szent György-hegyre nézett – emlékezett a költő. 
Szólt továbbá arról, hogy a városközpontban álló egykori Pannónia szálló Dukesz Manóé volt, 1872-től Fisch Bernáté, majd 1911-ben húztak emeletet rá. – Édesanyámékat csak az átvonuló front idejére terelték ideiglenes tantermekbe, a Fő utcai Eibesütz szállóba. Légiriadókor innen siettek kettős sorokban a tavasbarlangba. Az Eibesütz és a Pannónia egybenyitásával alakították ki később az épületben az SZTK-t. A szemben levő Balaton szálloda 1852-től Mojzer Ferenc vendéglője volt, abból lett Trattner, majd a Balaton szálloda, később a helyén autóparkoló, ma pedig a bank. A tér másik oldalán Kaszás Soma boltja állt, valamint a tapolcai zsidóság első imaháza, a Berger-ház és az Oroszlán patika, amelynek eresze alatt oroszlánfejes sordíszt láthatunk – magyarázta az előadó. A Lusztig-ház Keravill lett, majd pártiroda. A Vasudvar díszes kapuja ugyancsak szót érdemelt. A népi díszítőművészet után a városi, sőt nagyvárosi képzőművészet, a jugendstil, a szecesszió nevében a 20. század elején is fölfedezték az akantuszvirág szépségét Szegedtől Budapesten át Tapolcáig. Nem csupán mozaikokon, fali ornamentikákon, de kovácsoltvas kapukon is. A tapolcai kaput Steiner Zsigmond vaskereskedő készítette, akinek a városka a víztornyát köszönheti. Kovácsműhelyének lakatosai állították össze a fővárosból rendelt alkatrészekből a víztornyot 1927-ben. Az ókori oszlopcsodákon, mozaikokon, falfestményeken, indázó szegélydíszeken és a többi ránk maradt ábrázoláson egy különös virágot pillanthatunk meg. Évezredek óta kísér minket emberöltőről emberöltőre a medveköröm, vagyis az akantusz, amely a mai napig díszíti a Vasudvar kapuját.

Tóth B. Zsuzsa

További cikkek

Az ajkai üveggyártás története
Az ajkai üveggyártás története
Az ajkai Kristály Múzeum több mint 1500 darabos kollekciója ma is kuriózumnak számít, a kiállított tárgyak az Ajkai Üveggyár történetének emlékeit és az ajkai kézműipar fejlődésének állomásait mutatják be.
Rock, bor, vízipisztoly és kultúra minden mennyiségben
Rock, bor, vízipisztoly és kultúra minden mennyiségben
Veszprém megye ezen a hétvégén is bővelkedik élményekben. A hétvégi program a születésnapi verseléstől a vízparti jazzen át a borhetekig és vízipisztoly-csatákig terjed.
Hoppá! A Bakonyban eheted az ország egyik legjobb pizzáját
Hoppá! A Bakonyban eheted az ország egyik legjobb pizzáját
A Dining Guide top 50 pizzériájának kiválasztása nemcsak a pizzák minőségéről szól, hanem a mögöttük álló szenvedélyről és tudatosságról is. A listára felkerült három Veszprém vármegyei város egy-egy pizzériája is, ezeken a helyeken is remek pizza készül.
Tapolca felpezsdül – Jön a Strandok Éjszakája!
Tapolca felpezsdül – Jön a Strandok Éjszakája!
Csobbanás, zene és nyári hangulat vár egy felejthetetlen éjszakán. A Strandok Éjszakája idén is Tapolca ad helyet a nyár legpörgősebb bulijának.
Valaki sajátjaként használja a csingervölgyi olvasókabint, a fenntartók figyelmeztetnek
Valaki sajátjaként használja a csingervölgyi olvasókabint, a fenntartók figyelmeztetnek
Furcsa bejelentés érkezett: egy magánszemély gondnokként viselkedik a csingervölgyi parkerdő egyik legkedveltebb közösségi pontján, az olvasókabinban. A fenntartó Kristály-völgy Egyesület azonban egyértelműen cáfol: a hely mindenkié, senkinek sincs kizárólagos joga rá.