HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2024. november 21.
//
Olivér névnap

Kossuth-díjasok városa

2024. november 8. 14:20
Veol.hu
Sümeg városa három Kossuth-díjas hírességgel büszkélkedhet. András Ferenc filmrendező és Miller Lajos operaénekes mellett Tót Endre képzőművész is a városban született.

A magyar festészet napján a helyi születésű Kossuth-díjasok közül a sümegi Kisfaludy Sándor Emlékház különleges figyelmet szentelt Tót Endrének, aki nemcsak a festészetben, hanem a konceptuális művészet terén is maradandót alkotott.
A sümegi Kossuth-díjasok egyike Tót Endre Fotó: archív / Forrás:  Napló


Kossuth-díjasok hárman is születtek a városban

Tót Endre, a Kossuth-díjas, neoavantgárd képzőművész 1937. november 5-én született Sümegen, művészete kiemelkedőnek számít hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Az emberi érzelmeket, a semmit és az örömöt tette az alkotás fő tárgyává, mindezt szokatlan, ugyanakkor lenyűgöző eszközökkel. Művészete nemcsak a magyar kortárs művészet meghatározó része, hanem világszerte különleges helyet foglal el a konceptuális alkotások között. Ahogy ő maga fogalmazott: "Örülök, ha semmit csinálok. És ha ebből valami lesz, akkor még jobban örülök."

Sümegen többször megfordult. 2016-ban az Örömünnep elnevezésű eseményen az „örömtábla” felavatása mellett egy mini örömdemonstráción és örömbeszélgetésen is részt vehettek vele az érdeklődők. 2017-ben a Közke projekt keretében két utcatáblát helyeztek ki, a bronzba öntött örömtáblák a művész életpályájának fontos állomásait hirdetik. 
Amint maga vallotta, Sümegen, Kisfaludy Sándor szülőházának közvetlen szomszédságában született, az épület talán még régebbi volt Kisfaludy kúriájánál, a XVII. század vége felé épülhetett, barokk stílusban. – Az öreg ház csak egy macskaugrásnyira volt a plébániatemplomtól, ahol Franz Anton Maulbertsch a „rokokó Sixtus-kápolnáját” alkotta meg. A világhírű falfestmény alatt kereszteltek meg. Igyekszem úgy felfogni ezt, mintha semmit sem jelentene. Tagadhatatlan viszont, hogy a szenteltvíz elpárolgása után végül is festő lettem. Úgy emlékszem, gyermekkoromban mindig sütött a nap. A verőfényes napokon a híres vár alatt mezítláb, klottgatyában ugrándoztunk, hatalmas köveket gurigattunk le a vár tetejéről, megcélozva a vár közvetlen alján lévő baromfiudvart. Amikor erről apámat értesítette a helyi rendőrség, hogy én is a hajigálók között voltam, egy teljes napra bezárt a szeneskamrába. Egy széndarabkával telerajzoltam a kamra falait. Gyerekkorom Sixtus-kápolnája volt. Amikor leszállt az est, litániára mentünk. Ministráltam, vagy ha nem került rám sor, a tündéri Kántor Zsuzsikát bámultam, aki mindig ott volt a barátnőjével. Aranyozott barokk angyalkák lebegtek a fejünk fölött. 24 éves lettem. Beleszerettem az ország egyik legismertebb házaspárjának 21 éves leányába. Éppen e rózsadombi szerelemben felgyülemlett feszültség adta kezembe az ecsetet, amivel gyorsan félresöpörtem mindazt, amit addig ismertem a magyar festészetből. 1963-at mutatott a naptár, amikor TÓTális magányban megszületett a magyar informel festészet (a kritikusaim szerint) – vallja. Később, amikor nem volt műterme, az angyalföldi szoba-konyhás lakásban festette meg korai korszaka valamennyi informel képét, igen szűkös körülmények között. Az alkotó 1980 óta Kölnben él és dolgozik.

További cikkek

Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Őrzik Szent Márton emlékét
Őrzik Szent Márton emlékét
A Nagyboldogasszony Római Katolikus Általános Iskola hagyományos ünnepsége idén lelki nappal egészült ki. A Szent Márton köpenye elnevezésű családi napot a Regionális Tehetségpont Találkozó programjai is színesítették.
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Két évtizede dolgoznak a közösségért
Egy összetartó közösség, amelyet a szeretet és a közös cél tart egyben, kincs az egyénnek és a környezetnek is, amelyben tevékenykedik. Ezen gondolat jegyében ünnepelte fennállása huszadik évfordulóját a Bódéért Hagyományőrző Egyesület a közösségi házban.
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
A táncegyüttes, amely mára kivirágzott
Maratoni esten adott színvonalas ízelítőt az elmúlt 15 év repertoárjából a Badacsony-Tördemic Néptáncegyüttes a badacsonytomaji Egry József Művelődési Házban. A Múltidéző című, rendkívül gazdag jubileumi műsorban a táncegyüttes tagjai sokoldalúságról, precízségről, hagyománytiszteletről tettek tanúbizonyságot.
A bányát is láthatták az érdeklődők
A bányát is láthatták az érdeklődők
A Veszprém Megyei Honismereti Egyesület honismereti, helytörténeti tevékenységet folytató tagjai látogattak Ajkára. A Szomszédolás program keretében érkezett több mint ötven vendég a bánya mélyére is kíváncsi volt.