HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2024. november 24.
//
Emma névnap

Látványos koreográfiák és telt ház a táncgálán

A tapolcai Batsányi Táncegyüttes két telt házas gálán mutatta be legújabb koreográfiáit a közönségnek. A palócoktól a székelyekig című gálájukon népi örökségünk néhány szeletéből adtak ízelítőt.

Vastag Richárd Küküllő menti koreográfiájának előadását követően Dobó Zoltán polgármester nyitotta meg táncos örökségünk talán legszebb darabjainak gáláját a Tamási Áron Művelődési Központban.Örökségünk a palócoktól a székelyekig: látványos koreográfiák és telet ház a táncgálán Fotó: Nagy Lajos/Napló

Örökségünk őrzése, továbbadása felelősség

Amint elmondta, nagy kérdés ma, hogy a mindennapi életben jelenthet-e előnyt nekünk az, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy mit jelent a magyar kultúra, és ápoljuk, értjük, szeretjük, műveljük azt. – Ha távolabbról szemléljük az egyén, a család, a nemzet életét, mondhatjuk, hogy aki nincs tisztában azzal, hogy honnét jött, honnan származik, hogy az ősei mit tettek meg mindazért, hogy ma ezen a nyelven tudjunk szólni, az nem találja meg soha a célját, önmagát, boldogságát. Múlt nélkül, a jelen építése nélkül nincs jövő. Ezt akkor is merem állítani, ha nap mint nap azt tapasztaljuk, hogy minden globalizálódik, és a régi emlékek elveszőben vannak. Egy ilyen gálaműsor mindig lehetőséget ad arra, hogy megmártózzunk nemzetünk kultúrájában, elgondolkozzunk azon, hogy honnét jöttünk és miért fontos mindaz, amit a színpadon látunk. A színpadon pedig ugyanazt látjuk, ami legalább ötszáz éve foglalkoztat minden magyar ajkú embert. A szerelmet, bánatot, boldogságot, büszkeséget. Ilyenkor, amikor avatott szakértők mutatják be ezt nekünk, akkor olyanok is átélhetik mindezt, mint én, akik nem művelik ezt a művészetet. De értjük, és ez a legfontosabb. Ha értjük és érezzük, akkor kialakul köztünk egy olyan kapocs, ami sokkal több annál, mint az, hogy ki hogyan látja a világot. Kialakul egy belső béke, ami a nemzeti összetartozás és a közös élmény köré épül – mondta a polgármester, és kérte, hogy a közönség soraiban ülők ezzel a szemmel nézzék és fogadják be a műsort.

Ízelítőt adtak gazdag repertoárjukból

A továbbiakban a gazdag repertoárból Timár Sándor két koreográfiáját, tyukodi majd domaházi táncokat láthatott a közönség a Batsányi Táncegyüttes tagjaitól. A felnőtt együttes egy új, Táncok Pálpatakáról című koreográfiáját Opiczer Márton és Németh Rebeka, a Magyar Állami Táncegyüttes táncművészei készítették. A közönség örömmel fogadta, amint az utánpótlás csoport Savanyú Jóska című koreográfiáját Vastag Richárd összeállításában. Mihályi Gábortól a Hegyaljai bál, a matyó tánc és a rimóci tánc koreográfiát mutatta be az együttes, Timár Sándortól a zempléni, csongrádi táncot, a Kanásztáncot, a botolót és a Szamos mentit. A színvonalas gála végén az együttes köszönetét fejezte ki Dobó Zoltán polgármesternek, Tapolca város vezetésének a támogatásért, továbbá mindenkinek, aki adója egy százalékával támogatta a csoportot. Hálásak a táncosok a szülőknek a példaértékű segítségért és hozzáállásért, amit az együttes iránt tanúsítanak. A gálaműsor alatt a táncokat Vizeli Bálint és zenekara kísérte.  Örökségünk a palócoktól a székelyekig  Fotók: Nagy Lajos/Napló

Az együttes fél évszázada a város szerves része

A Batsányi Táncegyüttes fél évszázada a város szerves része. Az utóbbi években a járvány, majd a gazdasági körülmények a csoportot nagy próbák elé állították, de az összetartó közösség mindezt sikerrel vészelte át. Megerősödve kerültek ki a megpróbáltatásokból. Munkájuk eredményességét több neves felkérés fémjelzi. 

Meghívást kaptak az Európa Kulturális Fővárosa 2023. rendezvénysorozat ünnepi megnyitójára, és több későbbi rendezvényére. 

Visszatérő résztvevői a „Salföld-Dalföld” néptánctalálkozónak. 

Immár nyolcadik alkalommal szervezték meg a nyári, egyhetes gyermeknéptánctáborukat, új ismereteket és életre szóló élményt is adva a gyerekeknek. 

Másodszor rendezték meg a Németh László néptánctalálkozót és fesztivált, emléket állítva néhai alapítójuknak. Augusztus 20-án pedig közkívánatra ismét nagy sikerrel mutatták be az István, a király című rockopera táncos verzióját. Ingyenes fellépésekkel, táncházakkal segítették Tapolca iskoláinak, óvodáinak munkáját, színesítették rendezvényeiket.
A táncegyüttes a környező települések rendezvényein is gyakran részt vesz, mindig visszavárják a tapolcai táncosokat.

Tóth B. Zsuzsa

További cikkek

90 éves a sümegi fúvószenekar
90 éves a sümegi fúvószenekar
Ünnepélyes hangulat töltötte be a sümegi Kisfaludy Sándor Művelődési Központot a közelmúltban. A város fúvószenekara fergeteges koncerttel emlékezett meg 90 éves fennállásáról.
Minőségi nyelvoktatás a Kisfaludyban
Minőségi nyelvoktatás a Kisfaludyban
A sümegi gimnázium már a következő tanév előkészítésén dolgozik. Az intézmény egyik célja a minőségi nyelvoktatás.
Istentisztelet a reformáció havában
Istentisztelet a reformáció havában
A reformációra emlékeztek annak havában a Tapolca és Vidéke Református Társegyházközség gyülekezeteiben. A tapolcai, sümegi és taliándörögdi ünnepi istentisztelet keretében Erst Lange A kilenc kő című mártíriumjátékának előadásával emlékeztek a hívek.
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
Karinthy emlékére néhány ecsetvonás
A tapolcai Wass Albert Könyvtár adott otthont a Görbe a tükör című zenés programnak. A Karinthy Emlékestet N. Horváth Erzsébet író rendezte.
Egy szemmel él a négyéves Dani
Egy szemmel él a négyéves Dani
A tapolcai Sági családba négy évvel ezelőtt érkezett első kisfiuk, Dani, aki mára gyökeresen megváltoztatta a szülők életét. Mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi különös, hiszen egy kisgyermek születése minden esetben ilyen változást hoz, azonban Daninál kilenc hónapos korában szemdaganatot állapítottak meg és a négyéves kisfiú ma egy szemmel él.