Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter bevezetőjében leszögezte, hogy az elmúlt években, a háború kitörése óta a legfontosabb kérdés az, hogy békében élhetjük-e le a hétköznapjainkat, a jövőben várhatóan milyen fenyegetések érik majd a békés hétköznapjainkat.
A háború mindennapjaink részévé vált
A honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy az utóbbi három évben hozzá kellett szoknunk ahhoz, hogy a háború mindennapjaink részévé válik, ráadásul az elmúlt évek nem a béke, hanem a kiszélesedés irányába mutatnak.
– Az amerikai elnökválasztás eredményeképpen pozíciófoglalási harc indult meg az amúgy is nagyon csúnya képet mutató ukrán háborúban, a következő másfél hónap a legveszélyesebb időszaka lesz ennek a háborúnak. Mindenki arra készül, hogy január huszadika után a hivatalba lépő új amerikai elnök a feleket asztalhoz kényszeríti, és az erre való felkészülésként erősebb pozíciót próbálnak elfoglalni. Sok szó esik arról, hogy mit kell, mit lehet tenni. Mi is elvégeztük a szükséges analízist. Ezzel kapcsolatban hoztam olyan intézkedéseket, hogy Magyarország keleti részén kicsit megerősítsük a katonai figyelmet. Radarokat telepítettünk és olyan eszközöket, amelyekkel, ha látunk a levegőben olyat, ami nem oda való, akkor hamarabb, gyorsabban el tudjuk távolítani. Egyelőre ennél több nem szükséges, de ezt meg kellett tennünk – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A szíriai eszkaláció újabb kiterjedt migrációs hullámot indíthat el
Hozzátette, hogy közben a Közel-Kelet is egyre nagyobb rendezetlenséget mutat, a szíriai események ismertek, azok viszonylag váratlanul jöttek. Stratégiailag nem egészen kikövetkeztethető módon történt egy szíriai eszkaláció, amely középtávon akár egy újabb kiterjedt migrációs hullámot indíthat el. – Magyarország ezért mindent elkövet, hogy készenlétben legyünk. A Magyar Honvédség folyamatosan edz, készül, kiképez egy, a reményeink szerint soha be nem következő konfliktusra, amelynek az az értelme, hogy gazdaságilag és katonailag elrettentő erőt tudjunk felmutatni. Ebben a romló biztonsági helyzetben hazánk mindig erősen álljon és elrettentő erővel tudjon fellépni a környezete felé, ha kell. A világtörténelem fordulatainak eredményeképpen oda jutottunk, hogy ma a magyar miniszterelnök talán az egyetlen olyan vezető személyiség a világon, aki nemcsak a legrégebben hivatalban levő miniszterelnök Európában, hanem aki az összes nagyhatalommal beszélő viszonyban van.
Magyarországnak ma világszinten hallatszik a hangja
Az is fontos, hogy – akár csak az elmúlt 24 vagy 48 óra találkozói, beszélgetései eredményeképpen – Magyarország oda juthatott, hogy világszinten hallatszik a hangja. Ezt a hangot arra használja, hogy minden érintett felet a béke irányába mozdítson el. Tűzszünet, béketárgyalások és végre visszatérés ahhoz, hogy nyugodt, kiszámítható környezetben, egy prosperáló gazdaság keretei között tudjon Magyarország tovább fejlődni, s ezáltal a magyar emberek biztonságérzete és jóléte is javuljon, fejlődjön. Ezen dolgozik a kormány – mondta a honvédelmi miniszter.
Tóth B. Zsuzsa