Tapolca repülőterén 1937 és 1956 között katona-repülők és ejtőernyősök szolgáltak, védték a hont. Voltak, akik a legdrágábbat, az életüket adták a harcfeladatokra való felkészülés során. Eddig erről a városba látogatót semmi sem tájékoztatta, ám most már áll az új katonai emlékmű, tájékoztatott a VREVE.
Mint megtudtuk, Soós Lajos nyugállományú repülő alezredes, a VREVE elnöke megkereste Dobó Zoltánt, Tapolca polgármesterét, aki az emlékkő állításával kapcsolatos javaslatot meghallgatta, és kisebb módosításokkal anyagilag is támogatta az elképzelést. December 17-én – a magyar és a nemzetközi repülés egyik kiemelkedő napján – a katonai emlékművet átadták Tapolca lakosságának.
Miért is fontos ez a nap? Soós Lajos elmondta, 1903. december 17-én, az észak-karolinai Kitty Hawkban emelkedett levegőbe a történelem első repülőgépe, melyet egy amerikai testvérpár, Wilbur és Orville Wright épített meg többéves kitartó kísérletezés tapasztalatai nyomán. A Flyer I-es sikere új korszakot nyitott az emberiség történetében, a Wright fivérek érdemeit pedig tovább fokozza az a tény, hogy a repülőgépek gyártása 121 esztendő elteltével is az általuk felismert alapelvek szerint zajlik.
A katonai emlékmű átadásán Dobó Zoltán köszöntötte a megjelenteket
Az emlékműátadáson a Himnusz elhangzása után Dobó Zoltán köszöntötte a megjelenteket, majd Hangodi László történész mondott megemlékező beszédet, melyben vázolta a tapolcai repülőtér történetét. Oláh Emil ezredes, a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat protestáns tábori püspökségének vezető lelkésze mondott imát és megáldotta az emlékművet.
Közreműködött a Magyar Honvédség Légierő Zenekara. Ezt követően az emlékműnél koszorút helyezett el Dobó Zoltán polgármester, valamint a katonai és civil szervezetek képviselői. A program a Szózat és a Magyar takarodó hangjaival zárult.
Juhász-Léhi István