HÍRHÍD | Tapolca Régió Hírportálja
2025. április 3.
//
Buda, Richárd névnap

„Amikor jelez a fémkereső, jön az adrenalin és a szívdobogás"

Önkéntes fémkeresők nem régészeti leleteiből nyílt kiállítás az ajkai Városi Múzeumban.

A fémkeresők, Rózsás Péter és Rózsás-Csőkör Edina rendhagyó tárlatvezetést és vetítéssel egybekötött előadást tartottak. Rózsás Péter elmondta, hogy ő és felesége 8 éve űzik ezt a szabadidős tevékenységet. Péter máris beírta magát a régészet történetébe. Ő volt az, aki egy 2800 éves leletet talált a Somlón egy közösségi keresés alkalmával, amelyben a régészek önkéntes segítőjeként vett részt. Műszere rábukkant egy lándzsából és ívelt hátú nyéltüskés késekből álló kincsre.Rózsás Péter az egyik eszközt mutatja az előadáson Fotó: Gyarmati László

A gondos feltárás eredményeként nagy méretű fehér kőtömbök ágyában 3 gazdagon díszített késből, egy lándzsahegyből és egy tokos vésőből álló leletegyüttes tűnt fel. A bronzok felszedése után egy cserépedényben ékszereket, radiolarit kőeszköz, aranyspirál, kék és fehér üveggyöngyök, arany spirál, nagy méretű bronzkalapács, sarlók, balta, kés, illetve kisméretű bronzkorong, amelynek külső felét aranyfóliával borították, bukkantak elő. Azokat restaurálás után a Magyar Nemzeti Múzeumban állították ki, mellette feltüntették a megtaláló nevét is, amely egy fémkereső számára talán a legnagyobb elismerés.

Péter a három gazdagon díszített kést az alkarjára tetováltatta. Ezzel tiszteletét kifejezve a talált leletegyüttes felé és áldozva a hegy szellemének. Elmondta, ahhoz, hogy találjanak valami érdekeset, szerencse kell, meg kitartás és jó terület. Ez önkéntes munka, pénzt nem kapnak érte, csak élményt, sikereket, és egy jó közösség tagjai lehetnek. 

- Amikor jelez a fémkereső, jön az adrenalin és a szívdobogás. Akkor még nem tudjuk, mit rejt a mély, egy söröskupakot vagy egy világra szóló kincset. Izgatottan ásunk. A pillanat, amikor meglátjuk, semmihez nem hasonlítható érzés - mondta Rózsás Péter.

A kiállítás április 30-ig látogatható.

Tisler Anna