Köszöntőjében Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter megfogalmazta, hogy a bányász fúvószenekar alapításának éve nemcsak azt jelzi, hogy a bányásztársadalom akkor jutott el az önszerveződésnek arra a szintjére, amikor a mindennapok megélhetésén túl az életkörülményei kellemesebbé tételével is tudott foglalkozni, hanem azt is, hogy az 1920-ban súlyos területi és népességveszteséget elszenvedett Magyarország akkor kezdett új erőre kapni.
A két világháború között, az 1920-as évektől a munkásmozgalomban és a kulturális életben is olyan politikai hovatartozás nélküli, erős újjászületési folyamat indult el, amelyet aztán a második világháború akasztott meg ismét. Jól mutatta azt, hogy a munkásságban volt olyan erő, amellyel meg tudták teremteni a kulturálódási és művelődési lehetőségeiket, olvasóköröket, kulturális egyesületeket dalárdákkal, zenekarokkal. Az ipar megteremtette a maga kultúráját, a kultúra fenntartotta az ipart. Ajkán a bányák bezárása után is a bányászkultúra részeként ápolják a hagyományokat, örökítik át az értékeket. Jó látni, hogy ilyen sok fiatal van a zenekarban. Az elmúlt években sorra zártak be a bányák, de az ahhoz kötődő kultúra tovább él.
Schwartz Béla, Ajka polgármestere gratulált az évfordulóhoz, majd hozzátette, hogy Ajkát a bányászat tette naggyá, a ma már az országhatáron túl is ismert zenekar is az iparághoz kötődik. A polgármester elmondta, a hat karnagy közül négyet személyesen ismert, s a jelenlegi és régebbi tagok közül is sokan ismerősei. Ma már a zenekar nélkül el sem tudnánk képzelni az életünket, majd sok boldogságot és jó egészséget kívánt mindenkinek.
Vajai Péter, az Ajka-csingervölgyi Zeneegylet elnöke elmondta, hogy száz év a történelemben nem nagy idő, de egy zenekar életében maga a történelem. A világ azóta sokszor változott meg körülöttünk, generációk követték egymást, de a zenekar fennmaradt, mert sokan gondolják ugyanazt, mint elődeink, hogy együtt zenélni nagy élmény, amit jó megosztani másokkal. Hálásak mindenkinek, aki az alapítás óta támogatta őket.
Rabi Ferenc, a Bányász Demokratikus Szövetség elnöke, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökségi tagja a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete nevében nívódíjjal ismerte el a zenekar hagyományápoló és kulturális tevékenységét, valamint Szücs Krisztián jelenlegi karnagy munkásságát.
A fúvószenekar régi tagjainak a tevékenységét Muzsikáért érdemrenddel ismerték el.
Délután fúvóspiknikkel folytatódott a program, amelyen nyolc zenekar adott műsort.
Tisler Anna